Delikatny staw kolanowy
Od paru lat czynnie trenuję piłkę nożną. Urazy, do których najczęściej dochodzi w środowisku piłkarskim dotyczą przede wszystkim stawu kolanowego. Powrót do treningów po takiej kontuzji następuję zazwyczaj po bardzo długim okresie rehabilitacji. Zdarzają się również przypadki, w których uraz w obrębie stawu kolanowego jest na tyle poważny, że uniemożliwia dalsze trenowanie – jest przyczyną końca sportowej kariery. Jak zbudowany jest staw kolanowy i dlaczego tak często dochodzi do jego uszkodzenia?
Staw kolanowy jest największym ze stawów ludzkiego organizmu. Łączy on udo (kość udową) z podudziem (kością piszczelową). W stawie kolanowym zachodzi ruch zginania i prostowania oraz ruch obrotowy podudzia. Ruch prostowania i zginania w tym stawie ma miejsce dookoła jego osi poprzecznej. Zakres ruchu zgięcia w kolanie przy wykorzystaniu aparatu mięśniowego wynosi około 130 stopni. Natomiast, gdy zgięcie wykonanym biernie – wspomożemy je siłą zewnętrzną, jego zasięg zwiększy się do około 170 stopni. Noga wyprostowana w stawie kolanowym powinna tworzyć linię prostą. Jednak w niektórych przypadkach dochodzi do tak zwanego przeprostu i zakres ten zwiększa się do 200 stopni. Przy kolanie zgiętym do około 120 stopni możemy wykonać odwracanie – ruch stopy na zewnątrz, w zakresie około 50 stopni oraz nawracanie – ruch stopy do wewnątrz, w granicach około 10 stopni. Przy wyprostowanym lub maksymalnie zgiętym stawie kolanowym ruchy obrotowe są niemożliwe. Ze względu na swoją strukturę (niewielki układ kostny, słaba torebka stawowa, liczne krótkie i słabe więzadła) staw kolanowy uważany jest w środowisku ortopedów za najgorzej zbudowany staw ludzkiego organizmu.
Budowa stawu – układ kostny
Staw kolanowy tworzą kłykcie kości udowej wraz z kłykciami kości piszczelowej. Od przodu powierzchnie stawowe obu kości są uzupełnione przez powierzchnię tylną rzepki. Główkę stawu tworzą kłykcie kości udowej, natomiast panewkę kłykcie kości piszczelowej wspomagane przez rzepkę. W stawie kolanowym głowa stawowa jest około trzy razy większa od panewki. Właśnie z tego względu panewka jest wspomagana przez rzepkę. Powierzchnie stawowe obu kości pokrywa gruba warstwa sprężystej, amortyzującej wstrząsy chrząstki. Największą grubość osiąga ona w miejscach największego obciążenia kłykci oraz rzepki w pozycji stojącej.
Budowa stawu – układ więzadłowy
W skład stawu kolanowego wchodzą liczne więzadła. Mają one za zadanie wzmocnić staw oraz ustabilizować elementy kostne, z których jest zbudowany. Do najważniejszych więzadeł zalicza się:
- łąkotkę boczną,
- więzadło rzepki,
- łąkotkę przyśrodkową,
- więzadło poprzeczne kolana,
- więzadła podkolanowe (skośne i łukowate),
- więzadła krzyżowe kolana (przednie i tylne),
- więzadła łąkotkowo-udowe (przednie i tylne),
- więzadło poboczne (piszczelowe i strzałkowe).
13 lat, 12 miesięcy ago
13 lat, 12 miesięcy ago
13 lat, 12 miesięcy ago
13 lat, 12 miesięcy ago
13 lat, 12 miesięcy ago
13 lat, 12 miesięcy ago
13 lat, 11 miesięcy ago
13 lat, 11 miesięcy ago
13 lat, 11 miesięcy ago