Czym jest burpee?
Burpee jest to ćwiczenie wykonywane jedynie z obciążeniem własnego ciał. Składa się z realizowanych bezpośrednio po sobie, płynnie, bez żadnych przestojów ćwiczeń kształtujących. Wśród nich możemy znaleźć między innym popularne ‘pompki’, przysiady oraz wyrzut nóg w tył. Burpee wyróżnia się przede wszystkim znaczną dynamiką. Należy podkreślić, iż ten rodzaj aktywności fizycznej angażuje praktycznie wszystkie części ciała.
Skąd się wzięło burpee?
Ćwiczenie to zostało wymyślone w 1930 roku przez amerykańskiego fizjologa Royal H. Burpee. To właśnie od jego nazwiska swoją nazwę wziął ten rodzaj aktywności fizycznej. Przyczyną powstania tego ćwiczenia była konieczność szybkiej i w miarę prostej oceny sprawności fizycznej, którą Royal. H. Burpee potrzebował do swojej pracy doktorskiej. Za ogromny wzrost popularności tego rodzaju ćwiczenia odpowiada armia amerykańska, która wykorzystała burpee jako test oceniający poziom sprawności fizycznej rekrutów. Warto pokreślić, iż mimo upływu 85 lat ćwiczenia to jest nadal bardzo często i chętnie wykorzystywane przez systematycznie ćwiczące osoby.
Do czego wykorzystać burpee?
Ten rodzaj aktywności fizycznej prowadzi przede wszystkim do poprawy wytrzymałości organizmu, zwłaszcza siłowej. Z tego też względu można wykorzystać ją w planach treningowych ukierunkowanych na poprawę definicji (rzeźby) mięśni. Ponadto, regularnie wykonywane burpee przyczynia się do polepszenia parametrów krążeniowo-oddechowych ustroju, co przekłada się na lepszą wytrzymałość ogólną organizmu. Ćwiczenie to może stanowić również skuteczną broń w procesie redukcji nadmiernej masy ciała, a więc ‘spalaniu’ zbędnej tkanki tłuszczowej. Wynika to przede wszystkim z tego, iż w czasie wykonywania burpee dochodzi do powstania długu tlenowego. Znacznie upraszczając przyczynia się on do utleniania zbędnej tkanki tłuszczowej po skończonym treningu, gdy ilość dostarczanego do organizmu tlenu jest wystarczająca – panują warunki tlenowe (aerobowe). Należy jednak podkreślić, iż ten rodzaj aktywności fizycznej nie zastąpi ćwiczeń wytrzymałościowych ukierunkowanych stricte na ‘spalanie’ zbędnej tkanki tłuszczowej.
Sposób wykonania
Burpee w swojej pierwotnej postaci składało się z pięciu występujących bezpośrednio po sobie faz:
- postawa (stanie z rękoma opuszczonymi swobodnie wzdłuż tułowia)
- przejście do przysiadu podpartego (przysiad z dłońmi opartymi o podłoże)
- wyrzut nóg w tył do podporu przodem
- powrót do przysiadu podpartego (przysiad z dłońmi opartymi o podłoże)
- powrót do pozycji wyjściowej – postawy (stanie z rękoma opuszczonymi swobodnie wzdłuż tułowia)
Warto jednak podkreślić, iż do dziś powstało wiele modyfikacji tego ćwiczenia. Najbardziej popularnym z nich jest wykonanie ‘pompki’ po przejściu do podporu przodem (po trzecim kroku), a także wyskoku w górę, który stanowi formę powrót do pozycji wyjściowej.
9 lat, 7 miesięcy ago