Czy odrabiać treningi?
Zdecydowana większość ćwiczących trenuje amatorsko – realizowane treningi stanowią jedynie dodatek do codziennego funkcjonowania. Z tego też względu może dojść do sytuacji, w której kilka treningów zostanie pominiętych, na przykład z powodu choroby lub natłoku codziennych obowiązków. Oczywiście przyczyną opuszczenia treningów może być również zwykła niechęć do ich realizowania.
Skąd ten pomysł?
Po powrocie do zdrowia, zakończeniu intensywnej nauki lub po ustaniu innej przyczyny, która spowodowała przerwę w treningach, bardzo często u osoby, która opuściła kilka treningów, pojawiają się wyrzuty sumienia i lęk spowodowany wizją nieosiągnięci wyznaczonego celu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które ćwiczą w oparciu o plan treningowy – mają ‘z góry’ zaplanowane treningi na poszczególne dni tygodnia. Najczęściej to właśnie te osoby chcą ‘odrabiać’ treningi. W efekcie niezrealizowane treningi są wkładane pomiędzy aktualne. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie prowadzi do niczego dobrego.
Negatywne skutki ‘odrabiania’ treningów
Jednoczesne wykonywanie zaległych treningów z aktualnymi nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, iż ludzki organizm potrzebuje czasu na odpoczynek i regenerację. W skład procesu treningowego wchodzą nie tylko treningi, ale również odpoczynek między nimi. W tym czasie dochodzi do regeneracji aparatu ruchu (przede wszystkim mięśni) oraz układów krwionośnego i oddechowego. Stąd też, w tygodniu powinien znaleźć się co najmniej jeden dzień wolny od jakiejkolwiek aktywności fizycznej. W przypadku osób odrabiających treningi, bardzo często dochodzi do sytuacji, w której tego jednego dnia przeznaczonego na odpoczynek i regeneracje brakuje. Co więcej, zdarzają się również ćwiczący, którzy w celu szybszego ‘odrobienia’ zaległych treningów wykonują dwa, a niekiedy nawet i więcej, treningi dziennie. Warto jednak mieć na uwadze to, że takie postępowanie może doprowadzi do przetrenowania. Ponadto zwiększa ono również ryzyko wystąpienia groźnej kontuzji.
Wpływ ‘odrabiania’ treningów na plan treningowy
Wykonywanie zaległych treningów jednocześnie z aktualnym jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale również w istotnym stopniu przyczynia się do zmniejszenia efektywności realizowanego planu treningowego. Wynika to z tego, iż do zdecydowanej większość zmian adaptacyjnych dochodzi w ludzkim organizmie nie w czasie wykonywania ćwiczeń, a po ich zakończeniu w trakcie odpoczynku. Nie należy zapominać również o tym, iż plan treningowy składa się z różnych faz, które realizują odmienne cele i zadania. W związku z tym, w żadnym wypadku nie należy ich ze sobą mieszać. W prawidłowo ułożonym planie treningowym również kolejność poszczególnych treningów ma ogromne znaczenie. Stąd też wstawianie zaległych treningów pomiędzy aktualne w istotnym stopniu zmniejsza efektywność wykonywanych ćwiczeń.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!