Czy należy ćwiczyć z kontuzją?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Czy należy ćwiczyć z kontuzją?
Kilka dni temu w czasie gry w piłkę nożną z kolegami nabawiłem się kontuzji – skręciłem kostkę. Lekarz zalecił mi co najmniej trzytygodniową przerwę od aktywności fizycznej. Jednak poza grą w piłkę nożną systematycznie uczęszczam na siłownię. Czy mogę kontynuować swoje treningi siłowe?

Kontuzje są nieodłącznym elementem sportu, zarówno tego uprawianego na poziomie profesjonalnym, jak i amatorskiego. Co więcej, do ich powstania może przyczynić się każdy rodzaj aktywności fizycznej, nawet zwyczajne sprzątanie, czy też schodzenie ze schodów. Owszem można zniwelować ryzyko wystąpienia kontuzji, między innymi poprzez optymalną rozgrzewkę oraz systematyczne rozciąganie się, jednak niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka jej wystąpienia. Każdy kto systematycznie trenuje musi liczyć się z tym, iż może u niego wystąpić kontuzja. Jak w takiej sytuacji postępować? Czy trenować w miarę możliwości, czy też odpuścić treningi do momentu powrotu do zdrowia?

Skonsultuj się z lekarzem

Każda kontuzja, zwłaszcza poważniejsza, powinna być skonsultowania i leczona pod opieką lekarza specjalisty – najczęściej ortopedy lub chirurga. Ponadto wskazane jest, aby specjalizował się on w medycynie sportowej. To właśnie lekarz prowadzący powinien zadecydować o tym, czy nabyty uraz pozwala na kontynuowaniu treningów, a jeśli jest to możliwe, to w jakim stopniu powinny one, ze względu na zaistniały uraz, zostać ograniczone. Lekarz odpowiada również za ustalenie terminu powrotu do systematycznego realizowania treningów lub ich wykonywania w pełnym zakresie. Bardzo ważne jest, aby przez cały okres rekonwalescencji lekarz czuwał nad jej przebiegiem i w razie konieczności modyfikował termin powrotu do treningów lub ich pełnego wykonywania.

Gdy boli – unikaj treningów

Jeśli w czasie wykonywania danego ćwiczenia lub po treningu utrzymuje się ból, który nie ma nic wspólnego z potreningowym bólem mięśni, to należy zaprzestać wykonywania tego ćwiczenia i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Co więcej, do momentu postawienia diagnozy należy w znacznym stopniu ograniczyć wykonywanie ćwiczeń angażujących tę część ciała. W żadnym wypadku nie należy realizować ćwiczeń pomimo bólu. Takie postępowanie może jedynie przyczynić się do pogłębienia urazu, a w konsekwencji do wydłużenia czasu niezbędnego do powrotu do pełni zdrowia – dłuższej przerwy od systematycznego wykonywania treningów.

Jak ćwiczyć z kontuzją?

Nawet jeśli lekarz wyraził zgodę na kontynuowanie treningów w ograniczonej formie, to należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, o których nie każdy lekarz (zwłaszcza, jeśli nie ma specjalizacji z medycyny sportu lub z systematyczną aktywnością fizyczną jest na bakier) musi wiedzieć. Przede wszystkim, jeśli uraz dotyczy którejś z kończyn, na przykład nogi, to w żadnym wypadku nie należy ćwiczyć tylko drugiej nogi (kończyny). Wynika to z tego, iż może dojść do znacznej dysproporcji w ich muskulaturze. Nawet jeśli wykonywane ćwiczenia nie będą ukierunkowane stricte na przyrost masy mięśniowej, to należy pamiętać o tym, że w przypadku unieruchomionej (kontuzjowanej) kończyny dojdzie do zaniku mięśni. Im rekonwalescencja będzie dłuższa, tym ten zanik będzie większy. Ponadto należy pamiętać o synergii, czyli współdziałaniu mięśni w wykonywaniu danego ruchu. To, że dany mięsień nie jest bodźcowany w bezpośredni sposób nie oznacza, że nie pracuje.

Zdjęcie