CrossFit – uniwersalny trening?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
CrossFit – uniwersalny trening?
Systematyczna aktywność fizyczna nie ogranicza się już tylko i wyłącznie do biegania, pływania na basenie, ćwiczeń siłowych oraz różnych form aerobiku i zajęć fitness. Z roku na rok zwiększa się ilość różnorodnych zajęć ruchowych. Jedną z takich „nowości” jest crossfit, który systematycznie zdobywa coraz większe grono swoich zwolenników. Zastanawiam się, do czego można wykorzystać w procesie treningowym ten rodzaj aktywności ruchowej?
Mimo, że o CrossFicie zrobiło się głośno na przestrzeni ostatnich 4-5 lat, to jego początki sięgają zdecydowanie dalej. Za „oficjalny” początek CrossFitu można uznać rok 2000, kiedy to Greg Glassman założył firmę CrossFit, Inc.. Warto jednak podkreślić, iż Greg Glassman opracowywał jego zasady przez kilkadziesiąt lat. W 2001 roku uruchomiona została strona crossfit.com, na której dostępne były darmowe treningi, filmiki z przykładowymi ćwiczeniami, a także forum dyskusyjne. O szybkości rozwoju CrossFitu niech świadczy fakt, iż aktualnie na całym Świecie jest ponad 5,5 tysiąca stowarzyszonych siłowni, a także ponad 35 tysięcy akredytowanych trenerów. Od 2007 organizowane są również międzynarodowe zawody w CrossFicie – CrossFit Games.

Do czego wykorzystać CrossFit?

CrossFit ma na celu rozwijać takie zdolności motoryczne jak wytrzymałość (ogólną, siłową, szybkościową), siłę (również moc maksymalną mięśni), szybkość, a także koordynację ruchową. Reasumując można stwierdzić, że systematyczne stosowanie zróżnicowanych treningów CrossFit przyczyni się do poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Ponadto CrossFit ma zwiększać pewność siebie, a także poprawiać samopoczucie. Jednym z celów CrossFitu jest także zachęcenie ludzi do wspólnego ćwiczenia i wspierania się nawzajem. Warto również podkreślić, iż systematycznie wykonywane treningi CrossFit mają ułatwić wykonywanie codziennych czynności i obowiązków.
CrossFit – charakterystyka
Tym, co przede wszystkim wyróżnia CrossFit jest jego bardzo wysoka intensywność. Ćwiczenia w tej metodzie treningowej wykonywane są praktycznie jedno po drugim, bez żadnej przerwy wypoczynkowej pomiędzy nimi. Rozwiązanie to przypomina stosowany w sporcie wyczynowym od ponad pół wieku trening obwodowy wykonywany w postaci tak zwanego „strumienia”. CrossFit charakteryzuje się również tym, że występują w nim bardzo zróżnicowane pod względem ich rodzaju ćwiczenia. Stąd też w treningu CrossFit znajdziemy zarówno ćwiczenia siłowe, jak i gimnastyczne, a także typowe ćwiczenia wytrzymałościowe. Warte podkreślenia jest to, że różne rodzaje ćwiczeń występują zazwyczaj na jednym treningu.
O czym należy pamiętać
Przeciwwskazania

Z racji tego, że treningi CrossFit charakteryzują się bardzo wysoka intensywnością, to przed ich rozpoczęciem należy skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia, czy nie posiada się żadnych przeciwwskazań do ich wykonywania.

Staż treningowy

Treningów CrossFit nie powinny wykonywać osoby, które dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną oraz wszyscy, u których wystąpiła dłuższa przerwa od treningów. Przystąpienie do realizowania treningów CrossFit powinna poprzedzać odpowiednio długa faza adaptacyjna.

Technika

Zdecydowana większość ćwiczeń występujących w CrossFicie to ćwiczenia złożone (wielostawowe). Aby były one efektywne oraz, co jest niezwykle istotne, bezpieczne dla zdrowia, to muszą być wykonywane prawidłowo technicznie. Wysoka intensywność ćwiczeń oraz narastające zmęczenie nie sprzyjają zachowaniu prawidłowej techniki ruchu, a tym bardziej jej nauce. Z tego też względu treningi CrossFit powinny wykonywać jedynie te osoby, które w bardzo dobrym stopniu opanowały technikę poszczególnych ćwiczeń.

Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj