1.Manipuluj kalorycznością z gainerem?
Dla wielu
gainer wiąże się jedynie z ogromną ilością
węglowodanów. Tymczasem każdy z producentów ma w swojej ofercie unikalną mieszankę. W zależności od składu gainera, znajdziemy w nim dodatkowe
tłuszcze, minerały bądź pozostałe z wcześniej wymienionych substancji. Swobodnie możemy wybierać pomiędzy różnymi produktami i postawić na ten, który najlepiej wpisze się w nasze zapotrzebowanie.Dodatkowo – gainer może być nie tylko uzupełnieniem treningu, ale także diety.
Nie polecamy stałego zamieniania posiłków na gainer, jednakże przy problemach ze spożyciem dużej objętości jedzenia, może okazać się dobrym rozwiązaniem.
2.Gainer zastąpi posiłek potreningowy
Standardowo określa się skład gainerów jako 4:1 (węglowodany : białko). Produkt może więc stanowić źródło
białka i
węglowodanów niezbędnych do regeneracji i rozbudowy mięśni. Jeśli należysz do osób, które nie mają problemów z tyciem, a nawet trudno im przybrać na wadze – możesz wybrać gainer wzbogacony o minerały i od czasu do czasu zastosować go jako
posiłek potreningowy.
Odżywki na masę warto zmieniać i różnicować, by urozmaicić sobie codzienną dietę.
3.Gainer przy zwiększonym zapotrzebowaniu kalorycznym
Po długim czasie od rozpoczęcia treningów, przychodzi czas, gdy zaspokojenie zapotrzebowania kalorycznego jest niemalże niemożliwe. Nie jesteśmy w stanie zjeść takiej ilości jedzenia, toteż powinniśmy sięgnąć po gainer. Stosowanie gainerów jest polecane przede wszystkim osobom o
sylwetce ektomorficznej. Odpowiednio wysoka ilość węglowodanów uzupełni brakujące w jadłospisie kalorie i będzie stanowiła łatwe do wykorzystania, podczas każdego treningu, źródło energii.
4.Efektywniejsze działanie kreatyny z gainerem
Kreatyna jest jedną z najczęściej wybieranych odżywek na masę. Warto wspomnieć, że wiele gainerów ma w składzie jej niewielkie ilości. Nie jest to jednak dawka wystarczająca, toteż warto zastanowić się nad kupnem osobnego preparatu. Głosy w temacie jednoczesnej suplementacji gainerem i
kreatyną są podzielone, jednak badania wykazują, że duża ilość węglowodanów zwiększa wchłanianie
kreatyny.
5.Rozsądne zastosowanie tłuszczu w gainerach
Stosowanie gainerów zostało owiane wieloma mitami. Między innymi spotkamy tu stwierdzenie, że wprowadzenie gainera do swojego planu suplementacji, jest gwarancją przybierania tłuszczu i tak zwanego zalania. Nie jest to prawdą. W gainerach obecne są zarówno węglowodany, jak i tłuszcze, które mogą wpłynąć na przyrost masy tłuszczowej. Tak jak w przypadku innych odżywek, musimy więc zwrócić uwagę na jakość kupowanego produktu oraz nasze indywidualne zapotrzebowanie.
Wybierając gainer, warto kupować produkty z wyższej półki i każdorazowo sprawdzać stosunek poszczególnych składników, dopasowując je do swojej diety. Pamiętajmy przy tym, że zwiększona podaż energii musi iść w parze z jej użyciem, a także typem sylwetki.
6.Gainer a szybsza regeneracja po treningu
Jeśli zdecydujesz się wybrać produkt wzbogacony o
BCAA i
glutaminę, możesz mieć pewność, że gainer spożyty po treningu, bądź po
posiłku potreningowym, pomoże w regeneracji eksploatowanych mięśni. Obecność
BCAA to przede wszystkim zatrzymanie procesów katabolicznych, usprawnienie budowy nowych łańcuchów białkowych. Z kolei dostarczona wraz z gainerem glutamina dostarczy azotanów do budowy protein, skróci regenerowanie się mięśni, a także przyśpieszy odbudowę zapasów glikogenu, który został zużyty na treningu.
Kupując gainer, pamiętaj, że może przynieść Ci wiele korzyści. Jednak nierozsądne, niezgodne z planem treningowym i żywieniowym stosowanie, może przynieść dodatkowe kilogramy. Odżywki na masę, takie jak gainer, w znacznym stopniu zwiększają ilość dostarczanych kalorii, na co należy zwrócić szczególną uwagę.
5 lat, 4 miesiące ago