Z ledwością godzę życie codzienne z treningami. Po treningu szybko zrywam się do domu. Mimo że dużo czytałem o potrzebie rozciągania ciała po treningu, bardzo często nie mam na to czasu, często sił, czasami ochoty. Proszę o jakieś praktyczne wskazówki, związane z rozciąganiem, by w końcu wprowadzić ten element treningu w życie.
Od niedawna rozpocząłem regularne treningi. Do tej pory nie myślałem jednak o regeneracji po wysiłku. Czy naprawdę jest ona taka ważna i ma wpływ na budowę mięśni? Jak prawidłowo ją przeprowadzić?
Nurtuje mnie ostatnio temat hormonów produkowanych przez ludzki organizm, dokładnie: adrenaliny. Chcę się dowiedzieć, jaki jest wpływ adrenaliny na ciało człowieka i jak ją można wykorzystać na płaszczyźnie sportowej.
Moje pytanie wiąże się z papierosami. Od 7 lat jestem nałogowym palaczem, który, mimo tej wady, regularnie ćwiczy 4 razy w tygodniu na siłowni. Jak więc wpływ ma mój nałóg na wykonywany trening i na moje mięśnie? Mam nadzieję, że niewielki.
Moje pytanie wiąże się z akcesoriami, które pomagają efektywnie ćwiczyć i kontrolować osiągane rezultaty. Nie mam na myśli środków zastępujących trenowanie typu: cudowne tabletki, czy urządzenia z impulsami pobudzającymi mięśnie z telesklepów. Chciałbym dowiedzieć się, co warto kupić, by proces trenowania stał się i bardziej efektywny, a same treningi bardziej komfortowe.
Rozpocząłem regularne treningi w klubie piłkarskim. Trener zalecił mi, abym w okresie przerwy zimowej indywidualnie popracował nad swoją szybkością. Stosowane do tej pory przeze mnie treningi spowodowały tylko nieznaczny przyrost tej cechy. Jak fachowo można zdefiniować szybkość, co się na nią składa oraz dzięki jakim działaniom można ją poprawić?
Początek roku to czas, kiedy zawsze stawiam przed sobą wyzwanie. Udało mi się w zeszłym roku rzucić palenie. W tym roku chcę poprawić swoją formę fizyczną, której daleko od ideału. Szczególnie zależy mi na pozbyciu się tkanki tłuszczowej. Chciałbym dowiedzieć się, co robić, by udało mi się osiągnąć wyznaczony cel?
Jestem osobą bardzo aktywną fizycznie – regularnie uczęszczam na basen i siłownię, tygodniowo przebiegam około 15 kilometrów. Gdy pogoda na to pozwala uprawiam sporty sezonowe – latem kolarstwo, żeglarstw oraz kajakarstwo, natomiast zimą narciarstwo biegowe i zjazdowe. Chciałbym określić poziom swojej sprawności fizycznej. Czy istnieją jakieś testy umożliwiające właśnie taką kompleksową ocenę?
Pomiędzy świętami, a sylwestrem wyjeżdżam w Tatry. Zamierzam aktywnie spędzić ten czas na jeździe na nartach. Jest jedno ale. Nie umiem szusować po śniegu – nie miałem okazji wcześniej się nauczyć. Wynajęcie instruktora jest drogie, a wydaje mi się, że szybko chwytam nowe umiejętności ruchowe, tak więc moje pytanie brzmi: „Jak można nauczyć się szybko i samodzielnie jeździć na nartach.” Chciałbym sam spróbować posiąść tą umiejętność.
Od paru lat czynnie trenuję piłkę nożną. Urazy, do których najczęściej dochodzi w środowisku piłkarskim dotyczą przede wszystkim stawu kolanowego. Powrót do treningów po takiej kontuzji następuję zazwyczaj po bardzo długim okresie rehabilitacji. Zdarzają się również przypadki, w których uraz w obrębie stawu kolanowego jest na tyle poważny, że uniemożliwia dalsze trenowanie – jest przyczyną końca sportowej kariery. Jak zbudowany jest staw kolanowy i dlaczego tak często dochodzi do jego uszkodzenia?