Zmiany do których dochodzi w ludzkim organizmie pod wpływem ćwiczeń fizycznych w większości przypadków można łatwo zmierzyć. Zmianę tętna spoczynkowego, czy też ilości oddechów wykonanych w ciągu minuty można bez problemów zaobserwować przy wykorzystaniu stopera. Interesuje mnie jednak, jak wpływają ćwiczenia fizyczne na gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmy. Czy rodzaj wykonywanych ćwiczeń i ich intensywność wpływa na powyższe zmiany?
Ponad dwa miesiące temu rozpocząłem systematyczne treningi na siłowni. Już po miesiącu treningów zaobserwowałem u siebie wzrost siły – mogłem wykonywać ćwiczenia z większym obciążeniem. Niedawno natknąłem się w Internecie na artykuł, w którym znalazłem informację, iż początkowy wzrost siły mięśniowej jest następstwem zmian, do których dochodzi pod wpływem treningów w układzie nerwowym. W związku z tym mam pytanie. Od czego zależy siła, którą mogą wygenerować mięśnie?
Od kilku lat systematycznie trenuję na siłowni, biegam, a w weekendy, gdy pogoda na to pozwala gram ze znajomymi w piłkę nożną. Jak widać prowadzę bardzo aktywny tryb życia. Lubię sprawdzać wytrzymałość swojego organizmu na trudy treningu. Jednak od ponad tygodnia mam coraz mniejszą ochotę na treningi. Ponadto czuje się permanentnie zmęczony, zarówno psychicznie, jak i fizycznie i najchętniej cały dzień przeleżałbym w łóżku. Czy to są może objawy przetrenowania? Czym spowodowane jest jego powstanie?
Mam w domu ekspander, który znalazłem w piwnicy – przyznam, że był on nieużywany od lat. W związku z tym mam kilka pytań. Czy za pomocą tego urządzenia można stworzyć skuteczny program ćwiczeń? Czy ćwiczenia z wykorzystaniem ekspandera są efektywne? Jak można ćwiczyć na tym sprzęcie?
Od ponad roku systematycznie, co najmniej trzy razy w tygodniu realizuje treningi. Najczęściej są to ćwiczenia siłowe. Staram się jednak, by chociaż raz w tygodniu wykonać trening cardio – zazwyczaj są to biegi lub pływanie. Na koniec roku mam zaplanowany wyjazd świąteczno-noworoczny. W związku z tym w domu nie będzie mnie ponad trzy tygodnie. Wiem, że z powodu braku dostępu do siłowni nie będę przez ten czas ćwiczył. Domyślam się, że taka przerwa w treningach w negatywny sposób wpłynie na moją formę. Czego dotyczą zmiany spowodowane brakiem aktywności fizycznej i jak duże one są?
Moja egzystencja pozbawiona jest obecnie jednego elementu. Tym elementem jest sport. Nie ćwiczyłem i nie ćwiczę – wiem, że to źle o mnie świadczy, jednak chcę to zmienić. Dojrzałem i zrozumiałem, że muszę włączyć ćwiczenia fizyczne do mojego życia. Boję się jednak, że to tylko „słomiany zapał”. Proszę o kilka rad, które pomogą mi systematycznie ćwiczyć.
Razem ze swoim kolegą rozpocząłem systematyczne treningi. On skupił się na przygotowaniach do maraton, natomiast ja zacząłem uczęszczać na siłownię. Niedawno pochwalił mi się, że jego tętno spoczynkowe spadło do 55 uderzeń serca na minutę. Z ciekawości zmierzyłem swoje. Wyniosło ono 65 uderzeń serca na minutę. Czy trening siłowy prowadzi do zmian w obrębie układu krążenia? Jeśli powoduje jakieś modyfikacje, to czego one dotyczą i jak się przejawiają?
Od ponad roku powadzę sportowy tryb życia – ćwiczę na siłowni, co najmniej 3 razy w tygodniu biegam, a w weekendy uczęszczam na basen i gram w piłkę nożną ze znajomymi. Przez ten czas zaobserwowałem w swoim organizmie szereg zmian. Zwiększeniu uległa wielkość moich mięśni, stały się one również bardziej widoczne i zarysowane. Znacznie poprawiła się moja siła mięśniowa oraz wytrzymałość. Na jednym z forów internetowych przeczytałem, że systematyczne treningi oddziałują na gospodarkę węglowodanami ustroju. Czy to prawda, że treningi wpływają na sposób wykorzystania przez organizm węglowodanów? Czy rodzaj wykonywanego treningu ma znaczenie?
Od miesiąca regularnie uczęszczam na siłownię, gdzie realizuję treningi ukierunkowane na przyrost masy mięśniowej. Prawie po każdym treningu czuję ból w mięśniach. Był on szczególnie intensywny w początkowej fazie treningów. Czy „zakwasy”, które odczuwam po treningach na siłowni nie wpływają negatywnie na mój cel treningowy? A może to nie są „zakwasy”?
Od kilku miesięcy systematycznie uczęszczam na siłownię. Od samego początku moim celem było zbudowanie masy mięśniowej. Wraz ze wzrostem masy ciała zaobserwowałem również zwiększenie się obwodów poszczególnych części ciała. Wzrost masy ciała i obwodów był szczególnie zauważalny w początkowym etapie procesu treningowego. Dlaczego pod wpływem treningu mięśnie rosną? Czy rodzaj wykonywanego treningu ma wpływ na przyrost masy mięśniowej?