Ćwiczę już jakiś czas, mniej więcej 8 miesięcy. Dla jednych to krótko, dla innych długo. Kiedy mogę uznać się za zaawansowanego ćwiczącego i od czego to zależy? Czy zależy to od stażu treningowego, wieku, czy siły mięśniowej? Czy może coś jeszcze wpływa na podział: początkujący średniozaawansowany, zaawansowany?
Dzięki namowom żony rozpocząłem walkę ze swoją zbędną tkanką tłuszczową. Do tej pory ćwiczyłem po powrocie z pracy w godzinach wieczornych. Wraz ze zmianami w firmie przesunięciu uległy również moje godziny pracy – będę pracował od godziny 10 do godziny 18. W związku z tym treningi będę wykonywał rano. I tu nasuwa mi się pytanie: Czy mogę śniadanie zjeść po treningu, w pracy? Ponadto niedawno czytałem, że trening wykonywany na czczo przynosi lepsze efekty. Czy jest to prawda? Chciałbym zaznaczyć, iż moje treningi składają się z ćwiczeń siłowych, po których wykonuję około 30 minutowy trening cardio.
W skład zdecydowanej większości układów ludzkiego organizmu wchodzi spełniająca podstawowe zadania układu jednostka (lub jednostki) zasadnicza oraz liczne wspomagające ją narządy pomocnicze. W związku z tym, że od paru lat systematycznie ćwiczę na siłowni, zastanawiam się, czy podobna sytuacja ma miejsce również w przypadku tkanki mięśniowej. Wiem, że za generowanie siły i ruchu w stawach odpowiadają włókna mięśniowe. Ciekawi mnie jednak, czy tylko one wypełniają wnętrze mięśni, czy może „coś” jeszcze się tam znajduje.
Nie lubię siłowni, nie cierpię dźwigać ciężarów, nie jestem sympatykiem biegania i innych form cardio. Mimo to, chciałbym regularnie dbać o swoje zdrowie fizyczne poprzez zbawienny ruch. Czym mogę zająć się sportowo, aby wzmacniać ciało i pogodzić moją chęć do ćwiczeń z antypatią do wymienionych wyżej kategorii.
Nie lubię siłowni, nie cierpię dźwigać ciężarów, nie jestem sympatykiem biegania i innych form cardio. Mimo to, chciałbym regularnie dbać o swoje zdrowie fizyczne poprzez zbawienny ruch. Czym mogę zająć się sportowo, aby wzmacniać ciało i pogodzić moją chęć do ćwiczeń z antypatią do wymienionych wyżej kategorii.
W klubie fitness, do którego uczęszczam niedawno uruchomiono saunę. Jest ona dostępna dla wszystkich osób korzystających z siłowni. W związku z tym, że chciałbym z niej skorzystać zastanawiam się, czy nie wpłynie ona negatywnie na mój proces treningowy i dotychczas osiągnięte rezultaty. W jaki sposób sauna oddziałuje na ludzki organizm?
Siłownia to miejsce, gdzie występuje wymiana informacji na tematy związane ze skutecznym trenowaniem. Ostatnio podsłuchałem rozmowę na temat luster, które wiszą i na mojej siłowni i prawdopodobnie na ścianach każdej siłowni, czy klubu fitness. Puenta rozmowy była taka - lustra skutecznie wspomagają ćwiczenia. Jak to jest możliwe i czy na pewno?
W wielu dostępnych w Internecie artykułach dotyczących odchudzania, treningu siłowego, odżywiania, komfortu życia, a nawet życia seksualnego pojawia się kortyzol. W zdecydowanie większości z nich wymieniany jest on, jako sprawca „całego zła”. Czy faktycznie kortyzol negatywnie wpływa na ludzki organizm? Za co odpowiada i czym on właściwie jest? Czy treningi, które wykonuję na siłowni wpływają na stężenie kortyzolu?
Po intensywnych ćwiczeniach organizm musi odpocząć. To podstawa. Wiem, że wówczas ciało regeneruje się – regeneruje się w czasie odpoczynku. Jak uskutecznić ten proces? Czy masaż przyspiesza ową regenerację? Chciałem się dowiedzieć, jak masaż wpływa na nasz organizm? Czy warto go stosować pomiędzy treningami?
Niedawno podczas relacji z zakończenia dużej imprezy sportowej jeden z czołowych zawodników w swojej dyscyplinie sportu udzielił wywiadu. Odpowiadając na pytanie redaktora, czy nie jest zmęczony kończącym się sezonem powiedział, że jeszcze jeden start, a doszłoby w jego przypadku do przetrenowania. W związku z tym, że od 3 lat systematycznie, choć rekreacyjnie, trenuję mam pytanie. Czy zespół przetrenowania sportowca dotyczy tylko osób zajmujących się sportem zawodowo? Czy może on również wystąpić u osób ćwiczących rekreacyjnie? Jaki parametr/parametry należy monitorować, by zapobiec przetrenowaniu?