W telewizji bardzo często można usłyszeć, że kolejny sportowiec doznał urazu stopy. W zdecydowanej większości przypadków zjawisko to dotyczy przede wszystkim piłkarzy i lekkoatletów. Mimo, że jestem kulturystą amatorem, to jednak od ponad tygodnia boli mnie stopa. W związku z tym, iż ból uniemożliwia mi komfortowe wykonywanie treningów umówiłem się na wizytę u ortopedy. Zanim jednak udam się do niego, chciałbym się dowiedzieć jak zbudowana jest ludzka stopa, jakie kości wchodzą jej w skład i jak są one ze sobą połączone? Interesują mnie również mięśnie znajdujące się w obrębie stopy.
Swoje „pierwsze kroki” na siłowni stawiałem już jako młody chłopak na początku liceum. Od tamtego momentu upłynęło już sporo czasu, a moje treningi w zasadzie niewiele się zmieniły. Niedawno mój znajomy z siłowni stwierdził, że jeszcze nie widział bym wykonywał ćwiczenia bodźcujące mięśni łydek. Wstyd się przyznać, ale faktycznie przez te wszystkie lata treningów zapomniałem o tej partii ciała. Stąd też w moim nowym cyklu treningowym chciałbym uwzględnić ćwiczenia angażujące mięśnie łydek. W związku z tym, że jestem „anatomicznym laikiem” mam dwa pytania – jakie mięśnie wchodzą w skład łydek i za jakie ruchy odpowiadają?
Znalezienie odpowiedniej pary butów biegowych nie jest procesem tak łatwym jakby się mogło wydawać. Ktoś może nam powiedzieć: „but to but - ma być sportowy, nie za mały i najlepiej sznurowany żeby dobrze trzymał się na nodze”. Rzeczywistość jednak jest - bardziej skomplikowana, a wybór odpowiednich butów do biegania ma bardzo duże znaczenie.
Od prawie roku regularnie uczęszczam na siłownię. Na początku swojej przygody z systematycznymi treningami ćwiczenia siłowe stanowiły jedynie dodatek wspomagający proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. W związku z tym zbytnio się na nich nie skupiałem. Aktualnie jestem już zadowolony ze swojej masy i zawartości tkanki tłuszczowej w moim organizmie. Dlatego też od przyszłego tygodnia moje treningi będą ukierunkowane na budowanie masy mięśniowej. Chciałbym się skupić na wszystkich partiach ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni znajdujących się w obrębie pleców. W związku z tym mam pytanie. Jakie mięśnie wchodzą w skład pleców, gdzie leżą i za wykonywanie jakich ruchów odpowiadają.
Niedawno w jednym z serwisów internetowych przedstawiających najświeższe doniesienia z odbywających się właśnie Igrzysk Olimpijskich opublikowane zostało zdjęcie przedstawiające uda kolarza torowego. Nie będę ukrywał, że ich wielkość zaskoczyła mnie, mimo iż sam mogę poszczycić się solidnymi udami. Dzięki wspomnianemu zdjęciu uświadomiłem sobie, że do tej pory, a systematycznie ćwiczę już na siłowni od ponad 3 lat, nie wiem jakie dokładnie mięśnie znajdują się w obrębie ud i za jakie ruchy odpowiadają. Ciekawi mnie również, jakie kości wchodzą w skład ud i poprzez jakie stawy się ze sobą łączą. Będę wdzięczny za wspomniane wyżej informacje.
Niedawno w jednym z serwisów internetowych przedstawiających najświeższe doniesienia z odbywających się właśnie Igrzysk Olimpijskich opublikowane zostało zdjęcie przedstawiające uda kolarza torowego. Nie będę ukrywał, że ich wielkość zaskoczyła mnie, mimo iż sam mogę poszczycić się solidnymi udami. Dzięki wspomnianemu zdjęciu uświadomiłem sobie, że do tej pory, a systematycznie ćwiczę już na siłowni od ponad 3 lat, nie wiem jakie dokładnie mięśnie znajdują się w obrębie ud i za jakie ruchy odpowiadają. Ciekawi mnie również jakie kości wchodzą w skład ud i poprzez jakie stawy się ze sobą łączą. Będę wdzięczny za wspomniane wyżej informacje.
W swoich dotychczasowych treningach, ukierunkowanych na budowanie masy mięśniowej, brzuch traktowałem niejako po macoszemu. Rzadko kiedy wykonywałem ćwiczenia bodźcujące tę partię ciała, a jeśli już pojawiały się w treningach, to nie stanowiły istotnego elementu jednostki treningowej. Z tego względu mój brzuch aktualnie znajduje się w opłakanym stanie. Nie dość, że pokrywa go warstwa zbędnej tkanki tłuszczowej, to jeszcze mięśnie mieszczące się w jego obrębie są bardzo słabe. W związku z tym, że od przyszłego tygodnia rozpoczynam cykl ukierunkowany na poprawę definicji (rzeźby) mięśni, to w swoich treningach chciałbym skupić się właśnie na brzuchu. Stąd też moje pytanie. Jakie mięśnie znajdują się w obrębie brzucha i za wykonywanie jakich ruchów odpowiadają.
Podczas ostatniego treningu na siłowni, w czasie ćwiczenia angażującego mięśnie znajdujące się w obrębie barków poczułem ostry ból tej części ciała. Wizyta u lekarza potwierdziła moje najgorsze obawy – doszło do naciągnięcia mięśnia naramiennego. Niestety nic o tym mięśniu nie wiem, poza tym, że znajduje się w okolicy stawu ramiennego. W związku z tym mam pytanie. Gdzie dokładnie leży mięsień naramienny, za wykonywanie jakich ruchów odpowiada i czy wspomagają go jakieś inne mięśnie, a jeśli tak to jakie?
Na siłownię uczęszczam systematycznie już od ponad roku. Znam ćwiczenia, które należy wykonywać, by rozwijać mięśnie znajdujące się w poszczególnych partiach ludzkiego organizmu. Jednakże, aż wstyd się przyznać, nie wiem jakie konkretnie mięśnie się tam mieszczą. Szczególnie tajemnicze są dla mnie mięśnie znajdujące się w obrębie klatki piersiowej. W związku z tym mam pytanie. Jakie mięśnie leżą w obrębie klatki piersiowej i za wykonywanie jakich ruchów odpowiadają?
Od początku roku systematycznie uczęszczam na treningi, których celem, z racji tego, że jestem szczupłej budowy ciała, jest budowanie masy mięśniowej. Do tej pory korzystałem z porad trenera personalnego, jednak wraz z przeprowadzką zmieniłem miejsce realizowania treningów – będę je wykonywał w domowej siłowni. W związku z tym swoje treningi będę układał samodzielnie. Największe wątpliwości mam w przypadku ćwiczeń bodźcujących ręce. Dlatego też mam dwa pytania. Jakie mięśnie znajdują się w obrębie kończyn górnych i za jakie ruchy odpowiadają.