Seks po porodzie
Seks po porodzie - wprowadzenie
Seks po porodzie to bardzo trudny temat dla młodych rodziców. Po porodzie jesteśmy bowiem oszołomione, zmęczone, wyczerpane i często przerażone. Dodatkowo czujemy się nieatrakcyjnie, a całym naszym życiem na tą chwile staje się dziecko. Rzadko mamy więc siły, żeby myśleć o seksie. Jednak powodów, dla których nie mamy ochoty na igraszki jest znacznie więcej.
Problemy z seksem po porodzie
Największym problemem po porodzie jest ból i uczucie wyczerpania. Nawet jeżeli poród przebiegał prawidłowo, to i tak mogło dojść do pęknięcia krocza. Okolice intymne muszą się więc najpierw zaleczyć, żebyśmy mogły cieszyć się seksem, a nie jedynie odczuwać ból. Chcemy też, aby współżycie po porodzie zależało tylko i wyłącznie od nas, a przede wszystkim od naszego stanu medycznego i psychicznego. Co więcej, po porodzie dochodzi u nas do zmian hormonalnych nazywanych „baby blues”, które wiążą się z obniżeniem naszego nastroju po urodzeniu dziecka.
Kiedy można zacząć współżyć?
Wszystko zależy od metody porodu, czyli od tego czy był to poród siłami natury, czy cięcie cesarskie. Generalnie zakłada się, że współżycie należy odłożyć przynajmniej na 4-6 tygodni po porodzie. Wszystko jest jednak kwestią indywidualną. Niektóre z nas już po 4 tygodniach będą odczuwały potrzebę zbliżenia, a inne dopiero po 6 miesiącach. Jednak praktycznie każdej z nas ból podczas stosunku towarzyszy przez minimum 3 miesiące.
Czemu nie mamy ochoty na seks?
- Hormony
Poród był dla nas wielkim przeżyciem. Zamiast patrzeć na siebie jako na kobietę, patrzymy na siebie jak na matkę. Sprzyja temu także nasz organizm, który produkuje dużą ilość protaktyny, a mniejszą ilość estrogenów, przez co nasze libido spada.
- Nadmiar obowiązków
Dziecko zaczęło wypełniać cały nasz dzień. Nie mamy czasu dla siebie, który mogłybyśmy poświęcić na przyjemności i relaks. Brakuje nam więc sił i czujemy się wyczerpane, a na Was mężczyzn, patrzymy jedynie jako na wsparcie i liczymy na pomoc przy dziecku.
- Wstyd
Po porodzie nasze ciało bardzo się zmieniło. W lustrze widzimy jedynie rozstępy, cellulit i nadmiar skóry. Wydajemy się sobie bardzo nieatrakcyjne i wstydzimy się pokazać Wam nago. Wydaje nam się, że Waszą jedyną reakcją może być wstręt, a tego byśmy nie przeżyły.
- Strach
Kolejnym problemem jest strach związany z przewidywanym przez nas bólem podczas stosunku. Jeszcze do niedawna doskwierał nam silny ból krocza albo rany na brzuchu. Ciężko nam było chodzić, więc nie myślałyśmy w ogóle o seksie. Teraz, mimo że czujemy się już lepiej, nadal boimy się, że seks może mimo wszystko sprawiać nam ból.
- Suchość pochwy
Prolaktyna, która ma pobudzać naszą laktację, bardzo często zmniejsza także nawilżenie pochwy. A to może potęgować ból przy stosunku i wprawiać nas w zakłopotanie. Obawiamy się bowiem, że suchość odbierzecie jako brak podniecenia z naszej strony i sami zrezygnujecie z seksu.
W jaki sposób możesz pomóc swojej partnerce?
- Daj jej czas na regenerację. Pamiętaj, że seks można uprawiać najwcześniej po 6 tygodniach od porodu. Przez ten czas otaczaj swoją partnerkę czułością i bądź dla niej wsparciem w wychowywaniu malucha.
- Kiedy z medycznego punktu widzenia Twoja partnerka będzie już gotowa na uprawianie seksu, zadbaj o romantyczną i czułą atmosferę, która pomoże jej się rozluźnić. Zapewnij ją, że będziesz bardzo delikatny i że w każdej chwili możecie przerwać uprawianie seksu.
- Odciążaj ją, kiedy tylko możesz. Wiemy, że to Wy musicie pracować na wspólne utrzymanie i że chcielibyście po pracy odpocząć. Jednak zajmowanie się dzieckiem to także praca i to w dodatku całodobowa. Przez pewien okres obydwoje będziecie zmęczeni, ale Twoja pomoc przy zajmowaniu się dzieckiem z pewnością zostanie przez Twoją partnerkę doceniona i polepszy jakość Waszego związku.
- Praw jej komplementy! Po porodzie zapominamy o naszej kobiecości. Twojej partnerce będzie więc bardzo miło, kiedy to Ty będziesz o niej przypominał. Dzięki temu łatwiej będzie jej zapomnieć o swoich kompleksach i chętniej się przed Tobą otworzy.
- Bądź dla niej wyrozumiały. To naprawdę trudny dla nas okres. Jeżeli jednak Twoja partnerka będzie czuła miłość z Twojej strony i wsparcie, to znacznie zwiększy to jej libido.
- Rozmawiaj z nią. Jeżeli widzisz, że Twoja partnerka jest bardzo oziębła i zaczyna Ci to mocno doskwierać, to porozmawiaj z nią na spokojnie. Nie oskarżaj jej o zaniedbywanie obowiązków małżeńskich i poświęcanie zbyt dużej ilości czasu dziecku. Po prostu powiedz jej o tym, co Ty czujesz w tej sytuacji, a z pewnością wspólnie znajdziecie rozwiązanie każdego problemu.
- Kup jej lubrykant. Najlepiej zastosuj go podczas gry wstępnej. Dzięki temu Twoja partnerka na pewno nie będzie czuła się zakłopotana i zmniejszy to ewentualny ból podczas stosunku.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!