Zadbaj o swój cholesterol
Cholesterol to związek, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jednak jego zbyt wysoki poziom może przyczynić się do miażdżycy. Dochodzi wtedy do odkładania się złogów cholesterolu na ścianach tętnic, co może doprowadzić do ich zatkania, a w konsekwencji do zawału serca czy udaru mózgu.
W badaniach zawartości cholesterolu we krwi możemy wyróżnić takie wskaźniki jak cholesterol całkowity, cholesterol frakcji HDL oraz cholesterol frakcji LDL. Potocznie mówi się, że cholesterol HDL to „dobry” cholesterol i ważne jest aby jego ilość we krwi była odpowiednio wysoka, natomiast LDL do tzw. „zły” cholesterol i dąży się do obniżenia jego poziomu.
W przypadku kiedy poziom cholesterolu nie jest ekstremalnie wysoki pomocna w leczeniu może być dieta (poważne zaburzenia leczy się farmakologicznie). Istnieje kilka produktów spożywczych, które mogą korzystnie wpłynąć na poziom cholesterolu i warto się zastanowić nam ich wyższym spożyciem.
Łosoś
Łosoś oraz inne ryby morskie zawierają w swoim składzie kwasy omega-3, które wg badań mogą obniżać poziom cholesterolu LDL i podwyższać poziom HDL. Ponadto łosoś to bardzo dobre źródło białka zwierzęcego, dlatego warto go spożywać zamiast czerwonego mięsa, które z kolei ma niekorzystny wpływ na poziom cholesterolu.
Czerwone wino
Lampka czerwonego wina do obiadu także może być pomocna w leczeniu i profilaktyce chorób naczyń. Zawarty w czerwony winie resweratrol (w białym winie jest go mniej) ma pozytywny wpływ na organizm, m.in. poprzez obniżanie poziomu cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL. Osoby, które nie piją wina mogą w to miejsce zjeść winogrona ze skórką (to tam właśnie znajduje się najwięcej resweratrolu).
Rośliny strączkowe
Soczewica, fasola i inne rośliny strączkowe zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika, który wiąże cholesterol w układzie pokarmowym, a następnie eliminuje go z organizmu zanim zostanie on wchłonięty do krwi. Dzięki temu szansa na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi jest mniejsza.
Jogurt
Niektóre badania wskazują, że zawarte w jogurtach bakterie probiotyczne mogą prowadzić do zwiększenia poziomu „dobrego” cholesterolu HDL. Potrzebne są dalsze badania aby to potwierdzić, jednak spożywanie jogurtów z dodatkiem świeżych owoców tak czy inaczej na pewno wyjdzie nam na zdrowie.
Orzechy
Zawarte w orzechach nienasycone kwasy tłuszczowe mogą być pomocne w obniżaniu poziomu cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu HDL. Dodatkowo zawierają one błonnik oraz cenne antyoksydanty, więc warto uwzględnić je w swojej codziennej diecie.
Jeżeli nie wiesz jaki jest twój poziom cholesterolu to warto zbadać swoją krew. Wysoki poziom cholesterolu z początku nie daje zauważalnych objawów klinicznych, a lepiej jest wcześnie zapobiegać nić leczyć.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
11 lat, 9 miesięcy ago