Węglowodany na "dobranoc”
Niewątpliwym faktem jest, że to, co spożywamy wpływa pośrednio i bezpośrednio na funkcjonowanie naszego organizmu – w tym również na sen. W pożywieniu odnajdziemy składniki, które mogą mu przeszkadzać, ale są też takie, które pomogą. Trzeba mieć na uwadze, że każdy z nas jest inny i na każdego to oddziaływanie będzie miało inną intensywność. Poza tym – od każdej reguły są wyjątki.
Na drodze tryptofanu
Jak powszechnie wiadomo, tryptofan gwarantuje nam spokojny i zdrowy sen. Składnik ten wykorzystywany jest przez organizm do produkcji serotoniny – hormonu, który pozwala na „wyciszenie” układu nerwowego, a co za tym idzie umożliwia zaśnięcie. Serotonina z kolei przekształcona zostaje w melatoninę dbającą o nasz rytm dobowy. Tryptofan odnajdziemy min. w produktach mlecznych i bananach. Nie wystarczy jednak zadbać o dużą ilość tego aminokwasu w diecie. Ważne jest to, z czym go połączymy. Białka utrudniają przejście tryptofanu do mózgu, dlatego produkty wysokobiałkowe to nienajlepsza propozycja na ostatni posiłek! W tym momencie dotarliśmy do najsensowniejszego uzasadnienia wprowadzania węglowodanów do kolacji– poprawiają one drogę tryptofanu do mózgu. A wiadomo:
Więcej tryptofanu = to lepszy sen = efektywniejsza regeneracja = lepsza wydolność organizmu kolejnego dnia
Działanie węglowodanów w tej kwesji można zaobserwować na dwóch frontach:
- Zintensyfikowanie przechodzenia białek do mięśni, co oczyszcza drogę do działania tryptofanu
- Stymulowanie wydzielania insuliny, która zmniejsza we krwi aminokwasy konkurujące z tryptofanem
UWAGA
Tryptofan to doskonały składnik dla osób uprawiających sport – zwiększa wytrzymałość, opóźnia zmęczenie oraz przyspiesza regenerację organizmu. Najlepiej jeść go przed o po treningu.
Aby ulżyć wątrobie
Po wysiłku fizycznym bardzo ważna jest regeneracja wątroby oraz uzupełnienie zapasów glikogenu. Właśnie tym wątroba powinna zając się w nocy. Jeśli dostarczymy organizmowi wieczorem sam posiłek białkowy zaburzymy ten proces i obciążymy wątrobę. Najlepszym rozwiązaniem jest spożycie posiłku bogatego w węglowodany złożone, które pozwolą na stopniowe gromadzenie glikogenu.
Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu, każda osoba dbająca o swoją sylwetkę i wytrzymałość pomiędzy mity włoży przekonanie, aby na noc należy unikać posiłków węglowodanowych. Pamiętajmy, że zawsze najlepszy jest złoty środek. Posiłek powinien być zbilansowany i odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom.
12 lat, 4 miesiące ago
12 lat, 4 miesiące ago
7 lat, 5 miesięcy ago