Tradycyjna polska Wigilia
Święta Bożego Narodzenia są bardzo zakorzenione w polskiej tradycji. Cały grudzień jest miesiącem przygotowań, a na Wigilię czekają nie tylko dzieci, ale także dorośli. W polskiej obyczajowości jest to święto rodzinne i powszechnie uważane za najważniejszy dzień w roku. Tradycyjna kolacja wigilijna rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie. Symbol ten nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, którą na wschodniej stronie nieba ujrzeli Trzej Królowie, a która oznaczała narodziny Jezusa. Zgodnie z tradycją, stół nakrywa się białym obrusem, a pod nim umieszcza się wiązkę sianka. Dodatkowo ustawia się jedno nakrycie więcej, które przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa. Zwyczaj ten upowszechnił się w XIX wieku, kiedy to w wielu domach zostawiano nakrycie dla członka rodziny, który przebywał na zesłaniu na Syberii. Kolacja wigilijna jest postna (chociaż w tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych) i poprzedzona dzieleniem się opłatkiem i składaniem sobie życzeń. Składa się z 12 potraw, ale w zależności od regionu i rodzinnych tradycji ich zestaw jest różny. Przesąd mówi, że należy spróbować każdej z tych dwunastu potraw, aby nie zabrakło jej w następnym roku i aby zapewnić sobie szczęście. Typowe wigilijne potrawy to:
- barszcz z uszkami (w niektórych regionach Polski zastępowany zupą rybną, grzybową, owocową lub białym żurkiem)
- ryby – króluje tutaj smażony karp oraz karp w galarecie, podaje się także śledzie (w oleju, w śmietanie, sałatkę śledziową), rybę po grecku
- kapusta z grzybami
- kapusta z grochem
- pierogi z kapustą – najlepiej domowe
- paszteciki z grzybami
- makiełki (makaron z makiem, orzechami i bakaliami) – na Śląsku znane jako makówki, w innych regionach Polski zastępowane kluskami z makiem czy też kutią (ziarna pszenicy z makiem, rodzynkami i migdałami)
- kompot z suszonych owoców – przyrządza się go z suszonych jabłek, gruszek, śliwek, moreli, lub też fig, doprawia cukrem, cynamonem, imbirem, goździkami i gałką muszkatołową, a przyozdabia plasterkami cytryny lub pomarańczy. Kompot ten powinno się podawać na zakończenie kolacji. Wspomaga on trawienie, co po świątecznej kolacji jest dużym atutem.
A co ze słodkościami? Po zakończeniu wieczerzy wigilijnej, kiedy to już nacieszymy się prezentami przychodzi pora na ciasta. Prym wiedzie tutaj makowiec, sernik oraz pierniki (i małe ciasteczka - pierniczki). Podaje się także keksy i orzechowce. Wigilia, a także całe Święta Bożego Narodzenia to radosny rodzinny czas, spędzany głównie przy suto zastawionym stole. Nacieszmy się tym czasem, w końcu kolejne takie Święta będą dopiero za rok. Od czasu do czasu oderwijmy się jednak od stołu i wybierzmy się na rodzinny spacer.
13 lat, 11 miesięcy ago
13 lat, 11 miesięcy ago