Sportowiec na wege
Opinia fachowców
Diecie wegetariańskiej przyglądało się już szereg naukowców i organizacji. Przeprowadzono wiele badań, które pozwoliły wysunąć wniosek, że racjonalne odżywianie się osób unikających mięsa jest wartościowe. Brytyjskie Stowarzyszenie Dietetyczne (BDA) oznajmiło, iż dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta wegetariańska może dostarczyć wszystkich substancji odżywczych potrzebnych ustrojowi.
Białko budulec
Dla prawidłowego funkcjonowania Twój organizm potrzebuje wiele rodzajów białek. Tworzy je z małych „cegiełek” jakimi są aminokwasy. 15 z nich ustrój wytwarza sam, zaś 8 musisz mu dostarczyć z zewnątrz. Są to tzw. aminokwasy niezbędne lub też egzogenne. W białku mięsa i jaja znajdziesz wszystkie z nich, stąd nazywane są białkiem pełnowartościowym. Białko roślinne uznawane jest za niepełnowartościowe z uwagi na to, iż nie zawiera niektórych niezbędnych ”cegiełek”.
Wydolność jak na mięsie
Wydawać by się mogło, iż skoro białko roślinne nie dostarcza wszystkich aminokwasów egzogennych, osoby wykluczające mięso, a wymagające rozbudowanej masy mięśniowej, będą miały mniejszą wydolność. Okazuje się jednak, iż badania nie potwierdzają tego. Dzięki obserwacji sportowców stosujących dietę wegetariańską, badaczom z Kanady udało się dowieść, iż taki model żywienia nie osłabiał ich potencjału. Podobne doniesienia płyną z Danii oraz Niemiec. Jak więc się okazuje Twój organizm potrafi wyprodukować niezbędne mu do budowania ciała białka z aminokwasów, które dostarcza zbilansowana dieta bezmięsna. Wyniki sportowe, bowiem w przypadku osób sięgających po mięso oraz je omijających nie różniły się.
Komplementarność białka
Choć w danym produkcie roślinnym nie ma wszystkich niezbędnych aminokwasów, to jednak w każdym są inne. Dzięki temu, jeśli jesz różnorodnie dostarczasz organizmowi wszystkich 8 aminokwasów egzogennych. Aby Twój organizm mógł wykorzystać je w pełni pamiętaj o odpowiednim łączeniu produktów roślinnych. Dzięki temu ustrój spożytkuje całą pulę dostępnych wartościowych aminokwasów w danych produktach. Abyś lepiej zrozumiał zasadę działania należy przypomnieć prawo minimum Lebiega. Mówi on, iż do beczki możesz nalać tylko tyle wody, do jakiego poziomu sięga najkrótsza jej belka. Podobnie w przypadku białek, jeśli w danym produkcie któregoś aminokwasu jest mało (krótka belka), organizm może wykorzystać pozostałe obecne w nim aminokwasy, tylko do tego poziomu.
Dobieraj z głową
Pamiętając o powyższej zasadzie wystarczy odpowiednio połączyć produkty bogate w jeden aminokwas, z artykułami, w którym jego jest mniej.
- produkty zbożowe, nasiona, strączki z nabiałem, np. płatki z mlekiem, makaron z serem, pieczywo z serem, fasola z serem, jogurt z orzechami,
- warzywa strączkowe ze zbożami np.ryż z soczewicą, pieczywo z pastą fasolową, zupa grochowa z bułką, tortilla z fasolą,
- produkty zbożowe z orzechami, nasionami, np. chleb z masłem orzechowym, ryż z warzywami i nasionami,
- nasiona i warzywa strączkowe np. fasola zapiekana z pestkami słonecznika, pure z groszku z płatkami migdałów,
- produkty zbożowe z zielonymi roślinami np. makaron ze szpinakiem.
[fot3 align="right"]
Generalnie więc staraj się w każdym posiłku połączyć przynajmniej 2 z poniższych 5 grup produktów:
- rośliny strączkowe: fasola, groch, soja, soczewica, bób, ciecierzyca,
- produkty zbożowe: pieczywo, płatki, ryż, kasza, makaron,
- orzechy i nasiona: pistacje, migdały, sezam, pestki dyni, nasiona słonecznika, orzechy laskowe, włoskie, ziemne,
- produkty sojowe: tofu, tempeh, quora, napoje sojowe,
- nabiał: mleko, twaróg, ser żółty, napoje mleczne.
Jak już wielokrotnie podkreślałam w tym tekście, podstawą zdrowej diety wegetariańskiej jest różnorodność. Jeśli będziesz pamiętał, aby jadać produkty ze wszystkich grup i łączyć ze sobą artykuły białkowe, Twoja dieta dostarczy organizmowi wszystko to, co mu niezbędne. Dzięki temu zachowasz pełnię sił, sprawności, wydolności i będziesz mógł budować masę mięśniową. Obok znajdziesz rozpiskę jakie proporcje poszczególnych grup produktów do siebie powinieneś zachować.
Niedobory
W diecie wegetariańskiej brakuje ryb (chyba, że jesteś na semiwege, gdzie ryby się pojawiają). Tym samym więc brakuje w niej DHA i EPA -niezbędnych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Pamiętaj jednak, iż Twój organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć te kwasy z innego wartościowego związku jakim jest kwas alfa-linolenowy (ALA). Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość EPA i DHA, powinieneś w ciągu dnia spożyć około 4 g kwasu alfa-linolenowego. Znajdziesz go w oleju lnianym, siemieniu lnianym, pestkach dyni, oleju rzepakowym, orzechah włoskich. Jednocześnie staraj się unikać dużej podaży olejów bogatych w kasy tłuszczowe z rodziny omega-6. Zastąp więc olej słonecznikowy i sojowy, oliwą z oliwek bądź olejem rzepakowym. Pamiętaj, iż oleje roślinne najwyższą wartość odżywczą posiadają spożywane na zimno. Do smażenia najlepiej nadaje się oliwa.
Kolejnym wrażliwym punktem jest podaż żelaza i cynku. Mięso bowiem jest ich bardzo dobrym źródłem. Z produktów roślinnych pierwiastki te są słabiej przyswajane. Jadaj więc artykuły bogate w żelazo z produktami będącymi źródłem witaminy C, która poprawia jego wchłanianie. W przypadku cynku zaś zwróć uwagę, aby podaż błonnika nie była zbyt duża, osłabia on bowiem jego wchłanianie. Żelazo znajdziesz w produktach pełnoziarnistych, w warzywach strączkowych, szpinaku, jajkach, suszonych owocach, cynk zaś w zbożach, orzechach, nasionach, roślinach strączkowych, nabiale.W przypadku wegetarianów warto również rozważyć suplementację preparatami witaminowo-mineralnymi. Zaleca ją się jednak, jeśli nie udaje się dobrze zbilansować diety bądź pojawiają się niedobory pokarmowe.
Kilka uwag
- Dieta wegetariańska dostarcza mniej białka niż dieta zawierająca mięso, jednak czynnikiem ograniczającym nie są tutaj produkty żywnościowe, lecz ilość energii. Jeśli dieta jest zbilansowana, wprowadzasz artykuły bogate w białko i dbasz o odpowiednią podaż energii w stosunku do potrzeb Twojego organizmu, odpowiednia podaż białka również jest zaspokojona.
- Głównym źródłem kreatyny jest mięso. Wegetarianin cechuje się niskim poziomem kreatyny w mięśniach. Stąd suplementy kreatyny mogą działać na niego szybciej i efektywniej.
- Dieta wegetariańska nie polega jedynie na eliminacji mięsa z diety, lecz na jego odpowiednim zastąpieniu. Pamiętaj więc o konieczności prawidłowego komponowania jadłospisu i wprowadzaniu produktów bogatych w białko.
13 lat, 5 miesięcy ago
13 lat, 4 miesiące ago
13 lat, 4 miesiące ago