Sok z wiśni dla sportowca?
Wszechstronne działanie wiśni to zasługa witamin, składników mineralnych i innych związków tj. kwercetyna czy antocyjany. 100 g wiśni to jedyne 47 kcal, a przy tym 150 mg potasu, 13 mg wapnia, 0,3 mg żelaza, 9 mg magnezu, 240 μg beta - karotenu, 0,13 mg witaminy E, 0,4 mg witaminy B3, 12 mg witaminy C. Zatem warto korzystać z tych owoców nie tylko w sezonie ale również poza nim w postaci soków i konfitur.
Działanie soku z wiśniSok z wiśni ma wiele zalet, część z nich jest ściśle związana z osobami aktywnymi fizycznie:
- Chroni przed nowotworami.
- Poprawia działanie układu krążenia.
- Ma wysokie zdolności antyoksydacyjne i przeciwutleniające. Dzięki temu może być alternatywą dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
- Może poprawić działanie mięśni i przynieść ulgę w skurczach.
- Zmniejsza objawy ze strony górnych dróg oddechowych u wyczynowych sportowców.
- Ogranicza bolesność mięśni po ćwiczeniach. Badania udowodniły, że koncentrat soku z wiśni zmniejsza stan zapalny po wysiłku oraz redukuje ilość zapalnych białek.
Dlaczego wiśnie są ważne po wysiłku?
Każdy wysiłek, a zawłaszcza ten wymagający długiego zaangażowania i włożenia sporej ilości energii zwiększa w organizmie stres oksydacyjny i jest przyczyną zapaleń. Zminimalizować to można wprowadzając do organizmu przeciwzapalne substancje, które znajdują się właśnie w soku z wiśni. Ponadto zawarte w wiśniach antyoksydanty zmiatają wolne rodniki, które gromadzą się w organizmie i go 'niszczą'. Sok z wiśni najlepiej pić zarówno przed, jak i po ćwiczeniach.
Naukowcy donoszą, że zjadanie 1,5 szklanki wiśni dziennie, znacząco podwyższa poziom antyoksydantów w organizmie. Jedzenie wiśni lub picie soku z tych owoców powinno się więc stać nawykiem każdej osoby aktywnej fizycznie.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!