Sezon truskawkowy

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Sezon truskawkowy
Truskawki to jedne z najbardziej lubianych owoców. Jeśli również chętnie wprowadzasz je do swojej diety, dokonujesz dobrego wyboru. Truskawki są, bowiem bogatym źródłem witaminy C, ale także innych biologicznie czynnych substancji, wartościowych dla Twojego organizmu.

Kilka słów wstępu

Truskawka to owoc, który powstał dzięki ingerencji człowieka. Jest połączeniem dwóch odmian poziomek - chilijskiej i wirginijskiej.Skrzyżowano je w Europie w 1712 roku. Częścią jadalną jest rozrośnięte dno kwiatowe zwane jagodą pozorną. Właściwe owoce, pod względem botanicznym, to widoczne na powierzchni truskawki „ziarenka” nazywane orzeszkami.

Owoce są najczęściej wykorzystywaną częścią truskawek, nie oznacza to jednak, iż jedyną. Ze świeżych liści truskawek można przygotować herbatę, zaś w Indiach z korzeni wytwarza się substytut kawy.


Wartość odżywcza

Wartość odżywcza truskawek

na 100g produktu

Składniki odżywcze

Wartości

Energia

28 kcal

Białko

0,7 g

Tłuszcz

0,4 g

Węglowodany

7,2 g

Sacharoza

1,4 g

Błonnik pokarmowy

1,8 g

Sód

1 mg

Potas

133 mg

Wapń

26 mg

Fosfor

25 mg

Żelazo

0,7 mg

Magnez

10 mg

Mangan

0,4 mg

Beta-karoten

14 μg

Witamina E

0,12 mg

Witamina B1

0,028 mg

Witamina B2

0,065 mg

Witamina B3

0,28 mg

Cholina

5,7 mg

Foliany

24 μg

Witamina C

66 mg

Witamina K

2,2 μg

Truskawki są bogatym źródłem witaminy C, której dostarczają 100% dziennego zapotrzebowania w 100 g. Znajdują się w nich również pektyny,kwasy organiczne w tym salicylowy, jabłkowy, cytrynowy. Zawiera również bromelinę, kwas elagowy, flawonole, antocyjany czy fitoncydy. Nie brakuje w niej także składników mineralnych i witamin, a wszystko to przy niewielkiej wartości energetycznej, którą zawdzięcza dużej zawartości wody (około 90%).

Warto byś zwrócił uwagę na bromelinę, kwas elagowy oraz fitoncydy zawarte w truskawce. Bromelina jest enzymem rozkładającym białka. Obecna w dużej ilości w ananasach. Jest substancją przeciwzapalną, oczyszczającą, poprawiającą trawienie białek, łagodzącą bóle oraz wspomagającą proces gojenia. Kwas elagowy to silny antyoksydant. Wspomaga pracę układu odpornościowego, ale też chroni przed nowotworami. Znajduje się również w malinach, borówkach, winogronach i owocach granatu. Fitoncydy wykazują działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybiczne. Znajdują się w szeregu produktów roślinnych jak czosnek, chrzan, rzodkiew.


Walory zdrowotne

Truskawki dzięki zawartym w niej składnikom są doskonałym źródłem antyoksydantów wspomagających walkę z reaktywnymi formami tlenu. Jest to zwłaszcza ważne w przypadku sportowców, którzy z uwagi na duży wysiłek fizyczny, często wprowadzają organizm w stan stresu oksydacyjnego. Truskawki będą, więc dla osoby intensywnie trenującej doskonałym wyborem. Co również może Ciebie zaciekawić, istnieją doniesienia, że spożywanie truskawek chroni przed negatywnym wpływem alkoholu na żołądek. Tutaj wpływ mają zarówno zawarte w truskawkach przeciwutleniacze, związki fenolowe, antocyjany jak też ich oddziaływanie na pobudzanie naturalnego mechanizmu obrony żołądka przed wolnymi rodnikami. Badania wskazują także, że spożywanie truskawek może wpływać na regulacje poziomu cukru we krwi oraz działać przeciwzapalnie. Odnotowano, że spożywanie 3-4 razy w tygodniu porcji truskawek (około 150 g) zmniejsza poziom markerów stanu zapalnego we krwi.

Pamiętając, że witamina C zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, wzmacnia ściany naczyń krwionośny, a antyoksydanty chronią układ krwionośny przed negatywnym działaniem wolnych rodników, nietrudno wywnioskować, że truskawki mają także korzystny wpływ na serce i układ krążenia. Potwierdza to szereg badań. Truskawki są jednak również silnymi alergenami. Osoby, które po ich zjedzeniu zauważają obrzęk, wysypkę czy zaczerwienienie, powinny ich unikać.

Przepisy

Truskawki są mało trwałym owocem. Najlepiej zjeść go zaraz po zakupie. Jeśli jednak chcesz je spożyć później wstaw je do lodówki. Pamiętaj, że im dłużej je przechowujesz, tym bardziej zmniejsza się ich wartość odżywcza. Maleje zawartość witaminy C oraz substancji przeciwutleniających. Truskawki są jednak bardzo wdzięcznym kulinarnie owocem. Bardzo szybko możesz przygotować z nich szereg smakowitych dań.

Substancje przeciwzapalne i

przeciwutleniające w truskawkach

Antocyjany

Flawonole

- epikatechiny

- procyjanidyny

- katechiny

- kempferol

- kwercetyna

Kwasy hydroksy-benzoesowe

- kwas elagowy

- kwas galusowy

- kwas salicylowy

- kwas wanilinowy

Kwasy hydroksy-cynamonowe

- kwas cynamonowy

- kwas ferulowy

- kwas kumarowy

Stilbeny

- resweratrol

Garbniki

Koktajl truskawkowy

- 300 g truskawek

- małe opakowanie jogurtu probiotycznego

- kilka kostek lodu

- łyżeczka miodu

Wszystkie składniki zmiksować ze sobą.

Deser truskawkowy

- 100 g truskawek

- małe opakowanie serka waniliowego

- kostka gorzkiej czekolady

Truskawki pokroić na mniejsze części. W pucharku układać na przemian serek i truskawki. Zetrzeć czekoladę i posypać nią deser po wierzchu.

Napój orzeźwiający

- szklanka soku pomarańczowego

- garść truskawek

- kilka listków mięty

Składniki zmiksować ze sobą.

Sałata

- 2 garści truskawek

- 200 g mieszanki sałat lub szpinaku

- 2 łyżki oleju lnianego

- łyżeczka nasion sezamu

- kilka kropel do łyżeczki octu balsamicznego

- ½ łyżeczki miodu

- szczypta soli

- pieprz

Truskawki pokroić na mniejsze części, wrzucić do sałaty i wymieszać. Połączyć miód, sól, pieprz i ocet. Do octu dodawać powoli olej cały czas mieszając. Powstałym sosem polać sałatę.

Strawberry Cocktail

- kilka truskawek (3-5 sztuk)

- 15 ml soku z cytryny

- 30 ml rumu

- 15 ml likieru owocowego

- ½ szklanki lodu

Zmiksować wszystkie składniki ze sobą. Podawać w kieliszku do koktajli.