Ryż brązowy – wartości odżywcze i właściwości
Ryż brązowy i jego właściwości
Choć rodzajów ryżu jest naprawdę wiele, na co dzień decydującym rozgraniczeniem dla wielu konsumentów jest wybór pomiędzy ryżem brązowym (znanym także jako naturalny) oraz ryżem białym. Pierwszy z nich zostaje pozbawiony jedynie wierzchniej łuski, dzięki czemu jest zdecydowanie mniej przetworzony od swojej białej odmiany. Czym charakteryzują się obydwa produkty?
- Ryż biały – stanowi niemalże samo bielmo nasion i poddawany jest zaawansowanym procesom oczyszczania. W rezultacie zawiera głównie skrobię, co przekłada się na wyższy indeks glikemiczny oraz szybsze przyswajanie go po spożyciu. Jest uboższy w składniki odżywcze w porównaniu do ryżu brązowego, ma dłuższą datę przydatności do spożycia i szybciej się gotuje.
- Ryż brązowy – ma niższy niż jego biały odpowiednik indeks glikemiczny, co zapewnia brak gwałtownych zmian poziomu glukozy we krwi. Cechuje się także wysoką zawartością błonnika, zawiera znaczne ilości fosforu, magnezu, żelaza, potasu, miedzi, jodu oraz witamin z grupy B. Dodatkowo, ryż brązowy zapewnia sytość przez dłuższy czas, a po ugotowaniu jest pozbawiony: glukozy, fruktozy, galaktozy, cholesterolu i laktozy. Badania wskazują również, że wspomaga obniżanie złego cholesterolu we krwi oraz pomaga w profilaktyce cukrzycy. Zaliczany jest do produktów pełnoziarnistych.
Warto wspomnieć, że obecnie w wielu sklepach mamy dostęp także do innych odmian, m.in. ryżu dzikiego, na który warto zwrócić uwagę i wprowadzić go do swojej diety. Nie ograniczajmy się do stosowania jednego rodzaju produktu, gdy swobodnie możemy urozmaicać swój jadłospis.
Wartości odżywcze brązowego ryżu
Ryż brązowy, podobnie jak ryż biały, jest bogatym źródłem węglowodanów. W pierwszym przypadku zaliczamy je do węglowodanów złożonych, zaś w drugim – do węglowodanów prostych. Na tym jednak różnice się nie kończą. Co kryje się w 100 g ryżu brązowego?
Ryż brązowy - wartości:
wartość energetyczna: 353 kcal
węglowodany: 76,8 g
białka: 7,1 g
tłuszcze: 1,9 g
błonnik: 8,7
Oczywiście, wartości odżywcze ryżu brązowego podane są orientacyjnie i mogą nieznacznie różnić się w przypadku innych producentów.
Ryż brązowy czy ryż biały?
W większości artykułów o właściwościach brązowego ryżu sugeruje się, by tylko on gościł w naszych zdrowych dietach. Nie jest to do końca właściwe twierdzenie. Zarówno ryż biały, jak i brązowy ma swoje zastosowanie. Z uwagi na szybkie przyswajanie, ryż biały jest produktem lekkostrawnym, który przyda się chociażby w posiłku potreningowym. To on dostarcza nam solidnej dawki węglowodanów w stosunkowo krótkim czasie i pozwoli na regenerację oraz rozbudowę mięśni. Ryż brązowy uważany jest za doskonały wybór, gdy stawiamy na zwiększenie błonnika w diecie oraz uzupełnienie mikroelementów. Będzie odpowiednim wyborem w ciągu dnia, gdy zależy nam na stałym poziomie glukozy we krwi oraz sytości. Nie ma konieczności rezygnowania z któregoś z produktów w naszym jadłospisie. Kluczem do sukcesu jest poznanie właściwości oraz mechanizmu przyswajania obydwóch odmian i wykorzystanie ich w odpowiednim momencie dnia na swoją korzyść.
Ryż brązowy jest cennym składnikiem odżywczym, jednak nie w każdej sytuacji będzie lepszym wyborem od ryżu białego. W zależności od swoich założeń żywieniowych, powinno się rotować wybieranymi źródłami węglowodanów. Zróżnicowanie w diecie pozwoli nie tylko na pełne wykorzystanie potencjału danych składników, ale także zapewnia urozmaicenie dostarczanych mikro- i makroelementów, a co za tym idzie – będzie korzystne dla jak najlepszego odżywiania ciała.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!