Na czym polega dieta TNT?

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Na czym polega dieta TNT?
Być może spotkałeś się kiedyś z pojęciem diety TNT, ale nie bardzo wiesz co to za dieta i o co w niej chodzi. Przeczytaj poniższy artykuł a dowiesz się więcej na temat diety, która ma na celu jednoczesne spalanie tłuszczu i rozbudowę mięśni.

Plan TNT to dieta opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Connecticut. Jej nazwa jest skrótem od ang. słów Targeted Nutrition Tactics, co można przetłumaczyć jako Ukierunkowana Taktyka Żywieniowa. Chodzi o to, aby spożytkować przyswojone z posiłkami kalorie do budowy mięśni, a nie do ich odkładania w postaci tłuszczu.


Jak to zrobić?

Wg badaczy kluczowy jest nasz poziom glikogenu i spożycie węglowodanów. Organizm jest w stanie zgromadzić jedynie określoną ilość glikogenu powstającego z węglowodanów, natomiast reszta węglowodanów, która nie została wykorzystana do budowy glikogenu, przenika do krwi i jest następnie przekształcana w tłuszcz. Ponadto spożycie węglowodanów podnosi poziom insuliny, która z kolei prowadzi do wzrostu zarówno mięśni jak i tłuszczu, wtedy kiedy poziom glikogenu jest już maksymalny. Dieta TNT pozwala utrzymać niski poziom glikogenu, dzięki czemu reakcja organizmu na insulinę będzie inna – pobudzone do wzrostu będą tylko komórki mięśniowe. Jednocześnie organizm będzie zmuszony czerpać energię z tłuszczu, dzięki czemu jego poziom w organizmie spadnie.

Jak wygląda dieta?

Ważne jest, aby spożywać węglowodany wtedy, kiedy poziom glikogenu jest niski. Jeżeli zostaną one zjedzone w nieodpowiednim czasie to niestety nie uda nam się uzyskać opisanego efektu.

Dieta podzielona jest na 3 etapy, które w zależności od celu, który chce się osiągnąć stosuje się w różnym zakresie.

Etap 1 to etap spalania tłuszczu. Tutaj ważne jest niskie spożycie węglowodanów, które utrzymuje poziom glikogenu i insuliny na niższym poziomie i zmusza organizm do wykorzystywania tłuszczu jako źródła energii.

Co wolno jeść?

· Warzywa o niskiej zawartości skrobi (unikać ziemniaków, kukurydzy)

· Tłuszcze (avodaco, orzechy, nasiona, oliwę, masło)

· Produkty białkowe (mięso, ryby, sery, jaja)

Czego unikać?

· Produktów węglowodanowych w dużych ilościach takich jak chleb, makaron, ryż, ziemniaki (dopuszcza się jedzenie węglowodanów w ilości nie większej 10 g na porcję)

Etap 2 to etap regeneracji. Jest to etap odwrotny do poprzedniego – mianowicie spożywa siędużo węglowodanów, aby podnieść poziom insuliny i dostarczyć do mięśni składników odżywczych.

Co wolno jeść?

· Produkty węglowodanowe, najlepiej pełnoziarniste (ryż, chleb, makaron, płatki śniadaniowe)

· Produkty białkowe (mięso, ryby, sery, jaja, mleko, jogurt)

· Owoce i warzywa

Etap 3 to czas budowania mięśni. To krótki etap polegający na spożywaniu określonych posiłków przed i po treningu, w trakcie trwania etapu 1 lub 2. Aby pobudzone podczas treningu mięśnie wzrastały należy im dostarczyć odpowiedni budulec. W zależności od celu, który chce się osiągnąć spożywa się tylko białko (np. shake proteinowy na bazie wody) lub białko połączone z węglowodanami (np. gainer białkowo-węglowodanowy lub kanapka z indykiem).

W zależności od tego, czy Twoim priorytetem jest szybsza budowa mięśni czy też utrata tkanki tłuszczowej możesz zastosować jeden z pięciu poniższych wariantów.

Cel

Wariant

Czas spalania tłuszczu (mało węglowodanów)

Czas regeneracji (dużo węglowodanów)

Czas budowania mięśni (przed i po treningu)

Dużo mniej tłuszczu

A

7 dni

0 dni

Tylko białko

Mniej tłuszczu

B

7 dni

0 dni

Białko i węglowodany

Równowaga

C

6 dni

1 dzień

Tylko białko

Więcej mięśni

D

6 dni

1 dzień

Białko i węglowodany

Dużo więcej mięśni

E

5 dni

2 dni

Białko i węglowodany

Ocena

Skuteczność powyższego planu diety każdy musi ocenić indywidualne. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo stosowania to raczej nie jest ona zagrożeniem dla zdrowia. Pierwsza faza niskowęglowodanowa może wydawać się początkowo męcząca z uwagi na dość niski poziom węglowodanów, a co za tym idzie dobre źródło energii, ale z czasem organizm przyzwyczai się do czerpania energii z pokładów własnego tłuszczu. W drugiej fazie należy pamiętać o tym, że wysokie spożycie węglowodanów nie ma się objawiać jedzeniem słodyczy tylko głownie węglowodanów złożonych. Ponadto ilość jedzenia powinna być dopasowana do naszego zapotrzebowania, bo inaczej zamiast budować mięśnie będziemy obrastać w tłuszcz.