Mroźny wieczór? Tylko z imbirem i cynamonem!

  • Głosów: 0
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Mroźny wieczór? Tylko z imbirem i cynamonem!
Imbir i cynamon to para przypraw, które kojarzą nam się z ciepłem i ogniskiem rodzinnym. Nic dziwnego, że przypominamy sobie o nich najczęściej, kiedy za oknem pada śnieg, a mróz zostawia na szybach malownicze obrazki. Warto dowiedzieć się, co w sobie kryją te znane przyprawy.

Imbir i cynamon to nie tylko charakterystyczny aromat i rozgrzewające właściwości. Często nie zdajemy sobie sprawy, że te popularne dodatki do napojów, potraw oraz ciast mogę mieć bardzo korzystny wpływ na nasz organizm.

Imbir

Imbir, pochodzący z tej samej rodzinyco kurkuma charakteryzuje się wyrazistym, ostrym smakiem iniepowtarzalnym aromatem. Pochodzi z Azji, jednak na szczęście w dzisiejszych czasach jest łatwo dostępny w naszym kraju o każdej porze roku. Ceniony jest szczególnie ze względu na:

· Poprawia ciśnienie krwi, co sprawia, że łagodniej odczuwamy niskie temperatury.

· Zapobieganie mdłościom wywołanym przez chorobę lokomocyjną, chorobę morską, a także związanych z ciążą.Co ważne jest to środek w pełni bezpieczny.

· Pomaga w trawieniu ciężkostrawnych potraw dzięki pobudzaniu wydzielania śliny, kwasów żołądkowych oraz żółci. Dzięki tym właściwościom łagodzi też wzdęcia.

· Właściwości antywirusowe. Jest to bardzo ważne w okresie częstych przeziębień. Imbir dodany do potraw lub napojów rozgrzewa i wspomaga naturalną odporność organizmu. Dodatkowo jego działanie przeciwzapalne przynosi ulgę chorym stawom.

Cynamon

Drzewo cynamonowca rośnie w Indiach, Sri Lance, Indonezji, Brazylii, Wietnamie i Egipcie. To co my używamy jako przyprawę tosproszkowana kora tej rośliny. Najbardziej popularny jest cynamon Cassia (tańszy, ciemniejszy i twardszy) i Cejloński (droższy, miękki). W sklepach odnajdziemy głównie cynamon Cassia. Przyprawa ta ma charakterystyczny smak i aromat, a oprócz tego całą listę korzystnych dla naszego zdrowia właściwości:

· Działa przeciwbakteryjnie i rozgrzewająco, co wykorzystywane jest w leczeniu grypyi przeziębień.

· Wspomaga leczenie infekcji wywołanej drożdżami i bakteriami. Olejki eteryczne, które stanowią od 1 do 4 % cynamonu działają rozkurczowo i likwidują różne patogeny.

· Obniża poziom glukozy we krwi. Jedno z pierwszych badań dotyczących korzystnego wpływu cynamonu na poziom cukru we krwi zostało opublikowane w 2003 r. w dzienniku medycznym Diabetes Care.

· Poprawia higienę jamy ustnej. Właściwość taką cynamon zawdzięcza aldehydowi cynamonowemu, który zmniejsza ilość bakterii beztlenowych w jamie ustnej.

· Zapobiega nowotworom oraz chorobom serca, a to wszystko dzięki sporej zawartości antyoksydantów, które likwidująniszczycielskie dla organizmu wolne rodniki. Udowodniono ponadto, że cynamon pomaga w obniżaniu cholesterolu we krwi.

Grzaniec z imbirem i cynamonem

Składniki:

1 litr piwa

2 łyżki miodu

kilka goździków

3 łyżki soku malinowego

szczypta imbiru

szczypta cynamonu

Sposób wykonania:

1. Do garnka wlać piwo, sok malinowy oraz miód, dodać goździki, cynamon i imbir.

2. Mieszaninę dokładnie połączyć i podgrzewać na małym ogniu.

3. Nie doprowadzać do wrzenia, podawać na ciepło.

Imbir i cynamon zapewniają nam nie tylko nieopisane wrażenia smakowe i zapachowe, ale również dbają o nasze zdrowie. Warto w mroźne zimowe wieczory skorzystać z ich rozgrzewających i terapeutycznych właściwości.