L-karnityna - pomocna w odchudzaniu?
Karnityna to związek chemiczny, który jest syntetyzowany w naszym organizmie z aminokwasów lizyny i metioniny. Duża jej ilość znajduje się w mięśniach, a jej główną rolą jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie są one spalane i dzięki temu powstaje energia, którą wykorzystujemy do pracy naszego organizmu.
Karnitynę dostarczamy również do organizmu z pożywieniem. Najwięcej jej znajdziemy w mięsie i przetworach mlecznych, natomiast warzywa i owoce zawierają jej stosunkowo niewiele. Dzienne zapotrzebowanie zdrowej, dorosłej osoby na karnitynę wynosi średnio 15 mg. Dzienna synteza karnityny w organizmie to ok. 11–34 mg, a z dietą dostarczamy codziennie średnio 20–200 mg. U wegetarian ilość karnityny w pożywieniu jest dużo mniejsza i wynosi ok. 1 mg/dzień.
L-karnityna jako suplement
Niektóre badania sugerują, że dodatkowa podaż L-karnityny może przyspieszać proces spalania tłuszczów, a w konsekwencji prowadzić do większej utraty masy ciała. Wyniki jednak nie są jednoznaczne dlatego nie można oczekiwać cudów po zastosowaniu tego suplementu.
U osób z nadwagą, nie będących na diecie, które przez 10 dni przyjmowały 3 g L-karnityny, nieco zwiększyła się ilość tłuszczów wykorzystywanych jako paliwo dla organizmu (badanie Wutzke, 2000 r.). Inni badacze nie zaobserwowali przyspieszonej utraty tłuszczu u kobiet z nadwagą, przyjmujących dwa razy dziennie przez osiem tygodni 2 g L-karnityny w połączeniu z planem treningowym. Z kolei badania przeprowadzone na osobach otyłych, przyjmujących 3 g L-karnityny w połączeniu z dietą 1200 kcal i aktywnością fizyczną pokazały, że utrata masy ciała była o 30% wyższa u osób suplementujących L-karnitynę niż u grupy kontrolnej, która jej nie przyjmowała. Wszystkie te dane pokazują, że nadal brakuje jednoznacznych i potwierdzonych badań udowadniających odchudzające działanie L-karnityny.
Dla kogo suplementacja?
Ograniczenie kalorii i dieta uboga w mięso oraz aktywność fizyczna przyczyniają się do zwiększania wydalania karnityny z moczem i niedostatecznego uzupełniania jej zapasów w organizmie. U wegetarian podaż karnityny z pożywieniem może być dodatkowo obniżona z uwagi na to, iż nie spożywają oni produktów pochodzenia zwierzęcego, w których karnityny jest najwięcej. W takich sytuacjach racjonalna suplementacja środkami zawierającymi L-karnitynę jest uzasadniona. Nie należy spodziewać się jednak, że sama podaż L-karnityny przyczyni się do obniżenia masy ciała, ewentualnie będzie ona miała wpływ wspomagający przy równoczesnym zastosowaniu diety oraz aktywności fizycznej.
Plany treningowe ze wsparciem trenera: Wypróbuj
11 lat, 10 miesięcy ago