Korzyści z diety bezglutenowej
Główne założenia diety bezglutenowej
Gluten to frakcja białek zbóż, która zaliczana jest do grupy prolamin. Jest to największy alergen występujący w produktach zbożowych. Cechą glutenu wykorzystywaną w piekarnictwie jest kleistość. Ciasto po wypieczeniu jest pulchne i dłużej zachowuje świeżość, gdyż gluten tworzy siatkę glutenową i utrzymuje dwutlenek węgla powstający podczas fermentacji w cieście. Gluten zawarty jest w:
- pszenicy,
- życie,
- jęczmieniu,
- owsie,
- mięsie,
- przyprawach,
- produktach mlecznych.
Osoby na diecie bezglutenowej muszą dokładnie sprawdzać skład produktów, aby wykluczyć gluten z posiłków. Jego źródłem mogą być również m.in. hydrolizaty białek roślinnych, skrobia, słód, octy słodowe, seitan, diacylogicerole i substancje amortyzujące. Ze względu na ogromną popularność diety bezglutenowej, na półkach sklepowych i opakowaniach pojawiło się oznaczenie dla produktów bez glutenu – przekreślony kłos.
Produkty, które nie zawierają glutenu
- kukurydza,
- ryż,
- proso,
- gryka,
- aramantus,
- komosa ryżowa,
- sorgo,
- maniok,
- świeże owoce i warzywa,
- naturalne produkty mleczne,
- świeże i mrożone mięso,
- ryby,
- jaja,
- nasiona strączkowe,
- migdały,
- orzechy,
- drożdże,
- kawa naturalna,
- herbata.
Dla kogo gluten jest szkodliwy :
U osób chorujących na celiakię, które nie stosują diety bezglutenowej, spożywanie glutenu może doprowadzić do zaniku kosmków jelita cienkiego. Te odpowiedzialne są za wchłanianie się składników odżywczych. W związku z powyższym, absorbcja pokarmu jest utrudniona, co prowadzi do różnego rodzaju objawów klinicznych m.in.:
- zmiany kostne,
- nabór masy ciała,
- niski wzrost,
- niedokrwistość,
- niedobór żelaza i witaminy B12,
- zaburzenia płodności,
- depresja,
- apatia,
- choroby autoimmunologiczne,
- choroby nowotworowe,
- zaburzenia neurologiczne.
Korzyści stosowania diety bezglutenowej
Gluten występuje w ziarnach pszenicy, żyta i jęczmienia. Nasze enzymy trawienne nie potrafią rozbić całkowicie glutenu, pozostawiając fragmenty w jelitach. Nawet u zdrowych osób, u których nie występuje „zespół nieszczelnego jelita” , część glutenu może być wchłaniana bezpośrednio przez ścianę jelita. Wprowadzają w błąd nasz układ odpornościowy, powodując, że może atakować także własne tkanki i narządy, co skutkuje chorobami autoimmunologicznymi i celiakią.
Stosując dietę bezglutenową mamy pozytywny wpływ na swoje samopoczucie i zdrowie. Często się mówi, że gluten oskarżany jest o wywoływanie :
- ADHD,
- bezsenności,
- kłopotów z pamięcią i koncentracją,
- stanów zapalnych,
- nadwagę,
- otyłość,
- chroniczne bóle głowy,
- migrenę,
- depresję,
- stany lękowe,
- demencje,
- zespół Tourette'a.
Dieta bezglutenowa nie jest szkodliwa dla osób u których nie zdiagnozowano m.in. celiakii, jeśli jest dobrze skomponowana. Dietę należy oprzeć na warzywach, mięsie, rybach i naturalnie bezglutenowych kaszach i mąkach. Diety nie należy stosować u dzieci i młodzieży.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!