Katabolizm – STOP

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Katabolizm – STOP
Budując mięśnie zależy Tobie na reakcjach anabolicznych, czyli budowania ciała. Starasz się unikać jak ognia katabolizmu, czyli reakcji rozkładu, aby nie stracić zbudowanych mięśni. W tym celu sięgasz po treningu po antykataboliki. Czy słusznie?

Rozbudowa mieśni

Tkanka mięśniowa zbudowana jest z włókien mięśniowych, w których znajdują się miofibryle (włókienka kurczliwe). W ich skład wchodzą takie białka jak aktyna i miozyna, dzięki którym następuje skurcz i rozkurcz tkanki. Na powierzchni włókien mięśniowych znajdują się komórki satelitarne. Są one źródłem jąder komórkowych podczas „reperacji” włókien. Sygnałem do działania dla komórek satelitarnych jest obciążenie, a więc trening. Zatem intensywny wysiłek fizyczny wywołuje mikrouszkodzenia włókien. To jest z kolei sygnał do wytworzenia kolejnych białek, z których powstaną nowe miofibryle. Dzięki temu włókna mięśniowe stają się grubsze. Tym samym następuje proces, o który Tobie chodziło - rozrost mięśni. Jednym zdaniem można by powiedzieć, że ćwiczysz, aby uszkodzić mięśnie, które następnie w czasie regeneracji odbudowują się. Czy zatem zapobieganie mikrouszkodzeniom za pomocą antykatabolików jest sensowne? Pożądane wydaje się być sięganie po tego typu preparaty wyłącznie w przypadku wysiłku długotrwale obciążającego mięśnie np. kolarstwo. Przyjrzyjmy się jednak bliżej kilku substancjom o charakterze antykatabolicznym.

BCAA

Czyli aminokwasy rozgałęzione: leucyna, izoleucyna, walina. Są to aminokwasy niezbędne, które organizm musi pozyskiwać z zewnątrz. Jak pokazują badania dostarczenie organizmowi dodatkowych dawek BCAA za pomocą suplementów zwiększało procesy anaboliczne oraz sprzyjało szybszej regeneracji. Odnotowano, że reakcja anaboliczna ustroju była 3,5 raza mocniejsza po dostarczeniu zawodnikom przed, w trakcie i po treningu BCAA, niż po podaniu placebo. Poza tym aminokwasy te mogą być wykorzystywane jako źródło energii dla mięśni w przypadku braku glikogenu.

Jeśli chodzi o ich wpływ ochronny na mięśnie, zaobserwowany takowy w przypadku dyscyplin wytrzymałościowych. U pływaków, przyjmowanie BCAA zapobiegało katabolizmowi mięśni, jaki był zauważany 24 godziny po treningu w przypadku sięgania po placebo. Suplement sprzyjał także szybszej regeneracji po zawodach.

BCAA bardzo szybko trafia z przewodu pokarmowego do krwi. Mogą być zażywane przed treningiem, w trakcie czy po nim, ale też wieczorem bądź między posiłkami.

HMB

Hydroksy metylomaślan to produkt przemian jednego z aminokwasów rozgałęzionych -leucyny. Leucyna aminokwasem najbardziej „energetycznym” oraz o najbardziej anabolicznym działaniu. Istnieją doniesienia, że jej skuteczność poprawia się właśnie po przekształceniu do HMB i wtedy staje się silnym regulatorem metabolizmu białek. Oddziałuje na niektóre receptory hormonalne. Poza tym sprzyja hamowaniu aktywności enzymów odpowiedzialnych za rozkład mięśni.

Anaboliczny charakter HMB był wykorzystywany w przypadku zwierząt. Podawano go im w celu zwiększenia ich masy mięśniowej. Jego antykataboliczny charakter poprawiało podanie go wraz z kwasami omeg-3. W przypadku badań z udziałem ludzi odnotowano poprawę siły mięśniowej czy ochronę przed katabolizmem, jednak nie były to zmiany istotne statystycznie w porównaniu z placebo.

Warto jednak zwrócić uwagę, że HMB zwiększa aktywność enzymów lipolitycznych. Dzięki temu sprzyja wykorzystaniu kwasów tłuszczowych jako źródła energii, oszczędzając tym samym zapasy glikogenu.

Produkt

Dawka

BCAA

5-20g dziennie, jednak nie więcej

niż 3-6g w jednej dawce

HMB

38 mg/kg masy ciała dziennie

Tauryna

3-5g dziennie

Glutamina

5-10g dziennie

Tauryna

Powstaje podczas przemian cysteiny. Jest aminokwasem wpływającym na neurotransmitery odpowiedzialne za relaks. Hamuje ich działanie, dzięki czemu opóźnia pojawienie się uczucia zmęczenia. Działa jako transporter kreatyny do mięśni współdziałając w tym aspekcie z insuliną. Tauryna przyspiesz regenerację oraz stymuluje wydzielanie hormonu wzrostu. Pomaga w kontroli dowozu glukozy do tkanek, przy czym przy jej obecności cukier kierowany jest głównie do mięśni, w mniejszym stopniu do tkanki tłuszczowej. Tym samym tauryna zapobiega magazynowaniu glukozy w postaci tkanki tłuszczowej. Może być stosowana przed i po treningu jak również przed snem.

Glutamina

Organizm potrafi sam wyprodukować ten aminokwas. W mięśniach dziennie powstaje około 20-50g glutaminy. W przypadku osób o siedzącym trybie życia jej ilość jest wystarczająca, u osób aktywnych jednak jest to za mało. Im bardziej intensywne ćwiczenia, tym wiesze straty tego aminokwasu. Niekiedy mogą dochodzić nawet do 55%. Jeśli równowaga między utratą, a dostawą glutaminy jest zachwiana, mięśnie ulegają rozkładowi. Stąd też jej suplementacja działa antykatabolicznie. Im wyższe jej stężenie w mięśniach, tym silniej się one rozbudowują. Jedno z badań ukazuje, iż zmniejszenie poziomu glutaminy w mięśniach powoduje spadek tworzenia białek.

Wśród korzyści jakie niesie ze sobą glutamina należy wymienić poprawę odporności, zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu czy zapobieganie utracie ciężkołańcuchowej miozyny (MCH). Z drugiej jednak strony może przenikać do mitochondriów powodując ich dysfunkcje. To z kolei może wywoływać obrzęki. Jeśli następują w obrębie mózgu, staje się to groźne dla zdrowia. Dlatego należy przyjmować ją z rozwagą unikając nadmiaru. Stosować można ją rano, po treningu lub przed snem.

Na koniec

Aminokwasy powyższe wpływają korzystnie na ustrój w szeroki sposób. Warto wiec, abyś o nich pamiętał. Zwróć jednak uwagę, że sięgając po szybko wchłaniane białko po treningu np. WPC dostarczysz wraz z nim BCAA. Nie ma więc potrzeby, aby dodatkowo dostarczać pojedyncze aminokwasy. Jeśli już sięgasz po suplement, lepiej wybrać odżywkę białkową, w której masz zapewniony pełen wachlarz aminokwasów.