Jak poprawić kondycję skóry i włosów?

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Jak poprawić kondycję skóry i włosów?
Stan skóry, włosów i paznokci wiele mówi o zdrowiu człowieka. Wiadomo, że zależy od obecności w diecie składników odżywczych: witaminy C, cynku, kwasów omega 3. Ale spokojnie - nie musisz nerwowo analizować składników swojej diety. Podpowiem Ci, jak poprawić kondycję skóry i włosów w prosty sposób, bez skomplikowanych zabiegów i w oparciu o produkty, które pewnie masz w domu. Gotowa na nowy, wspaniały wygląd swojej skóry, włosów i paznokci? Do dzieła!

Jak poprawić kondycję skóry?

Aby zapewnić skórze zdrowie, stwórz warunki niezbędne do jej właściwego funkcjonowania. Oto kilka spraw, o które należy zadbać:

  1. Utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia organizmu - dorosły mężczyzna powinien dziennie wypijać około 3, a kobieta około 2 litrów wody.
  2. Zdrowa dieta - skóra potrzebuje wielu składników odżywczych, aby prawidłowo funkcjonować i nie starzeć się przedwcześnie.
  3. Ograniczenie szkodliwych czynników zewnętrznych - promieniowanie UV, agresywne kosmetyki, dym papierosowy - ich stosowanie szkodzi skórze.
  4. Dobre kosmetyki - skóra potrzebuje właściwego zewnętrznego wsparcia, źle znosi dużą ilość substancji chemicznych.
  5. Właściwa pielęgnacja (m.in. złuszczanie).

Jak poprawić kondycję włosów?

Gdy się rodzimy, mamy około 100 tysięcy mieszków włosowych na głowie. Nie wszystkie będą aktywne całe życie. Aby poprawić stan włosów, spowodować, że będą mniej łamliwe, powinniśmy przede wszystkim zadbać o pielęgnację skóry głowy.

Co wpływa na wzrost włosów? Jakie są czynniki ich wzrostu i czy można na nie wpłynąć?

  1. Uwarunkowania genetyczne - w tej kwestii niestety niewiele poradzimy.
  2. Utrzymywanie odpowiedniej stabilności hormonalnej - wszelkiego rodzaju odstępstwa od normy jeśli chodzi o układ hormonalny, zazwyczaj odbijają się na kondycji włosów.
  3. Włosy potrzebują energii - energia to głównie właściwa dieta - dostarczaj właściwych składników m.in. odpowiedniej ilości białka, cynku, żelaza.
  4. Ograniczenie zakłócania wzrostu np. przez przyjmowanie niektórych leków - niektóre leki mogą zakłócać pierwszą fazę wzrostu włosów (anagen, dlatego tego typu łysienie nazywa się anagenowym), zwykle jest obfite i szybko się ujawnia.
  5. Radzenie sobie ze stresem - długotrwały stres osłabia mieszki włosowe, a nawet prowadzi do stanu zapalnego.
  6. Zapobieganie urazom uszkadzającym mieszki włosowe - unikaj używania agresywnych farb do włosów.

Najlepsze sposoby na piękno skóry i włosów

Nie musisz wydawać kroci i inwestować mnóstwa czasu, aby zyskać piękną cerę i zdrowe włosy. Podstawy pielęgnacji są dość proste i zwykle niedoceniane. Jeśli dbasz o swoje zdrowie, nie będziesz mieć żadnych problemów z realizacją planu.

1. Chroń skórę i włosy przed promieniowaniem UV i mocnym słońcem

Używaj na co dzień kremów z filtrami +30 i chroń włosy przed wysuszającym działaniem słońca.

2. Nawilżaj

Każda skóra potrzebuje nawilżenia. Włosy, szczególnie w sezonie grzewczym łatwo się wysuszają.

3. Wysypiaj się

Brak snu wyraźnie wpływa na wygląd skóry i zwiększa widoczność zmarszczek, obrzęków i cieni pod oczami. Śpij 7-8 godzin.

4. Dobrze się odżywiaj i uzupełniaj witaminy i mikroelementy

To, co jesz, ma duży wpływ na Twoją cerę i kondycję włosów. Zarówno skóra jak i włosy reagują na niedobory witamin, szczególnie tych z grupy B. Aby dostarczać właściwych substancji odżywczych w diecie, rozszerz swoje menu o warzywa i owoce, rośliny strączkowe (żelazo, cynk), tłuste ryby morskie (witamina D, kwasy omega 3) oraz orzechy i nasiona (witamina E). Jeśli trudno jest uzyskać niezbędne składniki z żywności, możesz rozważyć przyjmowanie dobrej jakości suplementów witaminowo-mineralnych.

5. Nawadniaj się

Nawodniony organizm to dobra kondycja cery. Jest to szczególnie ważne, gdy powietrze w którym przebywasz jest suche oraz w czasie upałów.

6. Ogranicz użycie kosmetyków

Większość komercyjnych szamponów i kosmetyków zawiera wysuszające składniki, które usuwają naturalne olejki z włosów i skóry, aby zmniejszyć przetłuszczanie się i usunąć brud.

Czytaj więcej: Dieta a stan skóry

Naturalne metody na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci

Postaw na naturalne metody dbania o skórę, włosy i paznokcie. Systematyczne używanie produktów, które są łatwo dostępne i niedrogie, przyniosą Ci wiele korzyści. Poza tym masz pewność, że sobie nie szkodzisz. Niektóre z nich to:

  • naturalne składniki do stosowania na skórę, włosy i paznokcie w postaci masek: oliwa z oliwek, awokado, zielona herbata, olej kokosowy, ocet jabłkowy, kwas hialuronowy.
  • poprawa ukrwienia skóry: tutaj sprawdzą się masaże ciała rękawicą oraz masowanie skóry głowy,
  • używanie olejków naturalnych do natłuszczania (np. arganowego, z czarnuszki, lnianego).

Jakie suplementy pomagają zachować piękny wygląd?

Częstą przyczyną problemów z cerą jest niedobór witamin wpływających na jej prawidłowe funkcjonowanie.

  1. Witamina A poprawia jakość cery i włosów, pomagając gruczołom skórnym w produkcji sebum, które zapobiega uszkodzeniom skóry, utrzymuje właściwy stopień nawilżenia i chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
  2. Witaminy z grupy B, które szczególnie warto suplementować w przypadku problemów skórnych takich jak trądzik. Jedną z najbardziej znanych witamin, które wpływają na poprawę zdrowia włosów jest witamina B7 zwana biotyną (badania łączą jej niedobór z wypadaniem włosów). [1]
  3. Witamina B5 ma właściwości łagodzące podrażnienia, przyspiesza gojenie ran.
  4. Witamina B3 (niacyna), wykazuje działanie złuszczające i przeciwzapalne.

Jeśli chcesz zadbać o swój piękny wygląd, wystarczy, że będziesz dostarczać wymienione witaminy w odpowiedniej ilości. Masz wątpliwości? Postaw na dobrej jakości suplementy, które zawierają najważniejsze witaminy z grupy B. To nie tylko źródło witamin, ale też wsparcie w walce ze stresem.

Co ciekawe, istnieją także suplementy na odchudzanie takie jak m.in. spalacz tłuszczu Redin, które poza efektem redukcyjnym pomagają także zachować piękną skórę i włosy.

Bibliografia:

[1] Janos Zempleni  1 , Yousef I Hassan, Subhashinee Sk Wijeratne: Biotin and biotinidase deficiency.  Expert Rev Endocrinol Metab. 2008 Nov 1;3(6):715-724.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19727438/