Gainer czy białko - co brać na masę?
Gainer czy białko? Co lepiej sprawdzi się na masę?
Zacznijmy od początku, czyli tego co jest najistotniejsze w kontekście zwiększania swojej wagi.
- Nadwyżka kaloryczna – dostarczanie większej ilości energii niż wynoszące zapotrzebowanie
- Trening hipertroficzny
- Zbilansowana dieta – dostarczanie poszczególnych składników odżywczych we właściwych dla siebie proporcjach
- Regeneracja
Zatrzymajmy się przy punkcie trzecim, bo właśnie w nim kryje się odpowiedź na pytanie: ''gainer czy białko na masę?''
Okazuje się, że obie odpowiedzi mogą być zarówno dobre, jak i... złe. A wszystko dlatego, że odżywki tego typu dobieramy nie do celu czy upodobań, a przede wszystkim do własnego żywienia.
W mojej diecie brakuje protein lub mam problem z dostarczaniem ich ilości pozwalającej na budowanie mięśni? Wybieram odżywkę białkową. Apetyt bądź np. brak czasu nie pozwala mi spożyć takiej ilości kalorii by otrzymać założoną nadwyżkę energetyczną? Gainer będzie idealnym rozwiązaniem.
Bez najmniejszego problemu codziennie zjadam każdy gram białka, węglowodanów oraz tłuszczów zgodnie z planem jadłospisu, nie jestem przejedzony i nie mam innego rodzaju problemów z układem pokarmowym? Celuję w suplementy z zupełnie innych kategorii, ponieważ odżywki na masę jak gainer czy białko są w tym przypadku zupełnie zbędne.
Somatotyp a suplementacja – jakie odżywki wybierać zależnie od budowy ciała?
Zazwyczaj jesteśmy w stanie dostosować odpowiednią odżywkę już po samym określeniu somatotypu – choć jak ze wszystkim także tutaj pojawiają się wyjątki. Zwykle jednak reprezentanci tych samych typów budowy sylwetki borykają się również z podobnymi problemami i niedoborami składników odżywczych. Jak zrobić masę i którą odżywkę wybrać mając na uwadze nasz somatotyp?
Sprawdź: Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik - jaki somatotyp posiadasz?
Endomorfik – suplementy na masę
Endomorfik to typ budowy ciała stosunkowo nie mający zbyt wielkich kłopotów z nabieraniem wagi. Kluczem dla muskularnej i estetycznej sylwetki nie jest jednak w jego przypadku samo zwiększanie kilogramów, na które w dużej mierze składać się będzie tkanka tłuszczowa, a budowanie mięśni. Endomorfik zwykle nie zastanawia się jak zrobić masę, ponieważ nie ma najmniejszych problemów z osiąganiem nadwyżki kalorycznej. Wolny metabolizm i wrażliwość insulinowa stojąca zwykle na nie najwyższym poziomie jednak ułatwiają zwiększanie otłuszczenia ciała podczas etapu budowy masy mięśniowej, co zdecydowanie nie jest efektem pożądanym. Oczywistym jest zatem że odżywka w której węglowodany (jakich zwykle już w samym żywieniu jest nadmiar) są jedynym bądź głównym składnikiem zdecydowanie nie jest wskazana. Odżywka białkowa? Jak najbardziej!
Endomorfik? Białko
- pozwala dostarczyć aminokwasy z minimalną jedynie obecnością innych składników
- korzystnie wpływa na metabolizm i wrażliwość insulinową
- może zaspokajać apetyt na słodki smak
Czytaj więcej: Endomorfik - budowa ciała, cechy i dieta
Ektomorfik a suplementy – jak przytyć?
Dla ektomorfika głównym zmartwieniem jest zwykle dostarczenie wystarczającej ilości kalorii w swojej diecie. Zaskakującym dla wielu przedstawicieli tego somatotypu jest często fakt, że pomimo dużego apetytu i jak im się wydaje pochłaniania ogromnej ilości jedzenia nadal nie są w stanie przytyć. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ po zsumowaniu wszystkiego co jedzą okazuje się, że nadal znajdują się oni w deficycie kalorycznym. Nie może być w takim przypadku wyboru lepszego niż gainer. Nie tylko zapewni podstawowe składniki stwarzające wreszcie warunki w jakich budowanie mięśni będzie możliwe, ale także zrobi to w sposób szybki (na pewno o wiele szybszy niż przygotowanie zwykłego posiłku) i nie obciążający układu pokarmowego na tak wiele godzin.
Ektomorfik? Gainer
- pomaga w osiągnięciu dodatniego bilansu energetycznego
- łatwe dostarczenie kalorii przy braku apetytu
- szybki w przygotowaniu i lekkostrawny posiłek np. po treningu
Zobacz również: Ektomorfik - cechy i dieta
Mezomorfik – najlepsze odżywki na masę
Reprezentanci tego typu budowy ciała, odżywki na masę powinny dostosować indywidualnie do swojej diety, apetytu itd. Pomocne tutaj będą rozwiązania dla endomorfika i ektomorfika, które mezomorfik śmiało może wykorzystać borykając się z jednym z problemów powyższych somatotypów. Ogólnie rzecz ujmując jednak, bez wątpienia warto by mezomorfik zaopatrzył się w dobrej jakości odżywkę białkową, która odciąży układ pokarmowy unikając kolejnej porcji mięsa czy białek jaj. Odżywki na masę w formie gainera także mogą raz na jakiś czas okazać się pomocne, na przykład w momencie nieplanowanego i nagłego wyjazdu bądź spotkania, konieczności zostania w pracy po godzinach itd. - warto zatem małe opakowanie lub saszetkę gainera mieć zawsze pod ręką.
Mezomorfik? Gainer i białko
- białko jako odciążenie układu pokarmowego
- gainer jako awaryjna alternatywa dla posiłku
Czytaj także: Mezomorfik - cechy i dieta
Jak zrobić masę w krótkim czasie?
Choć to pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych w tematyce siłowni i pracy nad sylwetką, należy pamiętać że budowanie mięśni jest procesem wymagającym czasu. Odżywki takie jak gainer czy białko bez wątpienia mogą znacząco wspomóc nas w nim, jednak nie należy obiecywać sobie spektakularnych efektów już po miesiącu ich stosowania. Nadużywanie jakiejkolwiek odżywki na masę z całą pewnością nie tylko nie wpłynie dobrze na budowanie mięśni, ale w tym wypadku wywołać może znaczące zwiększenie poziomu tkanki tłuszczowej. Nie chcecie chyba zamiast zastanawiać się jak zrobić masę za kilka tygodni pytać o to jak przeprowadzić redukcję?
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!