Drób, wołowina czy wieprzowina? – jakie mięso wybrać
Białko pochodzenia zwierzęcego jest praktycznie niezbędnym elementem diety każdego człowieka, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, budujące komórki naszego ciała, także komórki mięśniowe. Warto zatem dbać o to, aby spożywać je w odpowiedniej ilości. Jednak oprócz ilości znaczenie ma także jakość białka.
Jakie cenne składniki zawiera mięso:
- wszystkie niezbędne aminokwasy, których organizm sam nie potrafi syntetyzować,
- witaminy, które w roślinach występują w bardzo niewielkich ilościach tj. witamina B12, witamina A i D,
- składniki mineralne takie jak fosfor, wapń, magnez, żelazo, miedź.
Porównanie składu różnych rodzajów mięs
Najlepszym mięsem pod względem zawartości białka jest mięso z indyka i kurczaka, które jednocześnie zawierają również najmniej tłuszczu. W przypadku wołowiny i wieprzowiny zakres zawartości tłuszczu jest bardzo szeroki i wynika on z tego, którą część mięsa wybierzemy, np. schab będzie miał go stosunkowo niewiele, a karkówka więcej. Pod względem składników mineralnych takich jak żelazo i cynk najcenniejsza jest wołowina. Drób natomiast zawiera tych składników nieco mniej. Warto pamiętam o tym, że żelazo pochodzenia zwierzęcego (żelazo hemowe) jest lepiej przyswajalne niż żelazo pochodzenia roślinnego. Witaminy B1 najwięcej jest w wieprzowinie, B12 w wołowinie, a PP w mięsie kurcząt.
Na czym polega przewaga mięsa drobiowego?
Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, mięsem, które powinno być spożywane najczęściej jest mięso drobiowe, a wynika to z następujących właściwości:
- ma mniej tłuszczu niż inne rodzaje mięs,
- tłuszcz zlokalizowany jest głowniepodskórnie i łatwo się go pozbyć, w mięsie wołowym i wieprzowym tłuszcz występuje także między włóknami mięśniowymi,
- zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych i mniej nasyconych,
- zawierawięcej pełnowartościowego i łatwoprzyswajalnego białka
- zawieramniej niepełnowartościowego białka w postaci kolagenu (ok. 6% w stosunku do 25% w wołowinie i wieprzowinie)
- mięso drobiowe jest ponadto łatwiejsze do przyrządzenia i nie wymaga długiej obróbki kulinarnej.
7 lat, 4 miesiące ago
5 lat, 3 miesiące ago