Czy wiesz, że odżywka to też kalorie?
Budując masę ciała i kształtując mięśnie często wspomagamy się różnego rodzaju odżywkami. Wśród tych preparatów są popularne odżywki białkowe, białko-węglowodanowe zwane gainerami czy odżywki zawierające głównie węglowodany. Czasami, gdy nie mamy czasu na gotowanie zastępują nam one posiłek, dla innych są zaś dodatkiem do diety, jeżeli nie są w stanie zjeść większej ilości konwencjonalnego jedzenia. Niezależnie od tego, w jaki sposób ich używamy musimy pamiętać o tym, że zawarte w nich składniki odżywcze takie jak białka, tłuszcze i węglowodany niosą ze sobą wartość kaloryczną. Jeżeli zatem racjonalnie podchodzimy do naszej diety musimy spożyte w ciągu dnia odżywki doliczyć do naszego bilansu kalorycznego. Dopiero wtedy uzyskamy pełny obraz tego ile kalorii spożyliśmy.
Na przykładzie kilku różnych odżywek pokażemy ile kalorii ma dany shake.
Przykładowa odżywka białkowa
Odżywka z izolatu białka serwatki
Skład w 100 g proszku:
białko 83,3 g
tłuszcze 4,2 g
węglowodany 8,3 g
kaloryczność 404 kcal
Kaloryczność jednej porcji, która wg producenta wynosi 24 g proszku wynosi zatem 97 kcal, jeżeli zmieszamy odżywkę z wodą. Jeżeli natomiast wymieszamy ją z mlekiem trzeba będzie również dodać kalorie zawarte w mleku (wg instrukcji należy 24 g proszku rozpuścić w 300 ml, co w przypadku mleka 2% tł. daje dodatkowe 150 kcal, czyli razem ok. 250 kcal dla jednego shake’a).
Przykładowa odżywka węglowodanowa
Skład w 100 g proszku:
białko 0 g
tłuszcze 0,1 g
węglowodany 95 g
kaloryczność 381 kcal
Kaloryczność jednej porcji w tym wypadku wynosi 190 kcal, ponieważ wg producenta należy zmieszać 50 g proszku w 100 ml wody. Producent zaleca w zależności od intensywności wysiłku stosowanie 2-4 porcji dziennie, co daje w sumie 380-760 kcal.
Przykładowy gainer
Skład w 100 g proszku:
białko 20 g
tłuszcze 2 g
węglowodany 70 g
kaloryczność 378 kcal
Jeden shake powstaje po zmieszaniu 80 g proszku z 100-200 ml wody. Daje to zatem ok. 302 kcal na jedną porcję. Proponowane przez producenta spożycie to 1-3 porcji dziennie, czyli ok. 300-900 kcal.
Jeśli stosujesz odżywki zastanów się czy nie przesadzasz z ich ilością, bo może się okazać, że zamiast budowania beztłuszczowej masy ciała przybędzie Ci nieco zapasów tłuszczu. Spożywanie dużej ilości odżywek ma sens tylko wtedy, kiedy ćwiczysz intensywnie, dzięki czemu energia z nich pochodząca zostanie wykorzystana do budowy mięśni i nie będzie się odkładała w postaci tkanki tłuszczowej. Pamiętaj również o tym, że nie można zastąpić całkowicie konwencjonalnego pożywienia odżywką. Dieta musi być urozmaicona i zawierać różne produkty spożywcze, które dostarczają wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Spożywanie tylko i wyłącznie odżywek zamiast jedzenia może doprowadzić do niedoborów, gdyż odżywki te nie są zbilansowane w taki sposób, aby pokrywały zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze w odpowiedniej ilości. Stosuj zatem odżywki racjonalnie, jeśli rzeczywiście tego potrzebujesz niech będą one jedynie dodatkiem do Twojej diety, a nie jej zastępnikiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!