Czy można jeść przed snem?
Czy w rzeczywistości jednak jedzenie przed snem, a nawet zajrzenie do lodówki w środku nocy definitywnie przekreśla nasze szanse na pozbycie się nadmiaru zbędnych kilogramów? Co jeść przed snem, by nie zaprzepaścić ciężkiej pracy na treningach i dziesiątek wyrzeczeń każdego dnia?
Odchudzanie – czy można jeść po 18?
''Nie jedz po 18'' to jeden z najczęściej powtarzanych błędnych mitów na temat żywienia. Na skutki naszej diety nie ma większego wpływu godzina posiłku, a przede wszystkim jej cała kaloryczność. Możemy zatem zjeść ostatni posiłek i o 15 – jeśli przekroczymy dzienny bilans o tysiąc kalorii, z pewnością przytyjemy.
Co jeść przed snem?
Skoro już wiemy, że na jedzenie przed snem mamy zielone światło, zastanówmy się jak wyglądać może nasz ostatni posiłek. Ustalając całodniowy jadłospis postarajmy się, by w godzinach wieczornych zawierał on stosunkowo niską ilość tłuszczów (których jednak niewielka obecność jest wskazana), jakie spowalniają trawienie oraz możliwie najmniej węglowodanów prostych, wywołujących mocny wyrzut insuliny. Dobrym wyborem mogą być natomiast:
- Pierś z indyka, ziemniaki gotowane i warzywa
- Dorsz smażony na łyżeczce masła z ryżem białym, kapusta kiszona
- Omlet z białek jaj, odżywki proteinowej i jednego/dwóch żółtek
- Sałatka z tuńczyka, kaszy kuskus i awokado
- Pieczone frytki z batatów z piersią z kurczaka i pomidorem
Czego unikać przed snem?
Oto krótka lista produktów, których obecność w posiłku przed snem będzie szczególnie niepożądana. Czego unikać przed snem?
- smażenia na głębokim tłuszczu
- posiłków wysokotłuszczowych
- produktów wysokoprzetworzonych i zaliczanych do tzw. cheat meal
- tłuszczów trans
- produktów wywołujących wzdęcia
- białego pieczywa
- dużej ilości płynów
- kawy i mocnej herbaty
- napojów energetycznych
Jak ograniczyć apetyt?
Problemy z niepohamowanym apetytem i utratą kontroli nad nim mają zwykle osoby, których całokształt diety pozostawia wiele do życzenia. Najlepszym zatem sposobem na konfrontację z tą utrudniającą dojście do formy przypadłością jest nic innego, jak dobrze zbilansowana dieta. Dzięki niej ograniczymy wahania poziomu cukru we krwi, które to często są przyczyną tzw. wilczego głodu, dopadającego nas szczególnie w godzinach wieczornych.
Dodatkowo, wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że produkty nieprzetworzone jak mięso, kasza, ryż lub warzywa, mają znacznie mniejszą gęstość energetyczną i są wielokrotnie bardziej sycące niż zestaw z restauracji fast-food, który wypełnia nasze zapotrzebowanie na cały dzień. Często zatem wystarczy wymienić składniki diety na żywność zdrową, a problem z apetytem zupełnie zniknie.
W dzisiejszych czasach, rozwiązanie szybko znajdą także miłośnicy słodkości, którym brak łakoci odbierałby zdecydowanie zbyt dużo przyjemności w życiu. Dla nich z pomocą przyjdą przekąski i dodatki w zdrowej bądź bezkalorycznej wersji: masła orzechowe, syropy i kremy, galaretki, batoniki, ciasteczka, budyń proteinowy itd.
Pamiętajmy jednak, że zamiast zadawać sobie pytanie ''jak zmniejszyć apetyt'', należy poszukać jego genezy, zastanowić się co jest przyczyną i spróbować ją zlikwidować – to zapewni lepszy i bardziej długotrwały efekt niż magiczne sposoby i kapsułki tłumiące głód.
Jeśli masz problem z ułożeniem zbilansowanej diety, mogą zrobić to za Ciebie nasi doświadczeni dietetycy.
Jak zmniejszyć apetyt wieczorem?
- stosuj dobrze zbilansowaną dietę przez cały dzień
- używaj produktów nieprzetworzonych o wysokim indeksie sytości
- pozwól sobie na późną kolację składającą się z odpowiednich, zawartych w Twoim jadłospisie produktów
- używaj dodatków, które nie wpłyną negatywnie na dietę i jej efekty
Postaw na kompleksowe tabletki na odchudzanie
Nocne pojadanie często towarzyszy diecie redukcyjnej. Znacznie mniejsza podaż makroskładników, a co za tym idzie - kaloryki często powoduje napady głodu, szczególnie gdy dieta jest niewłaściwie zbilansowana.
Jeśli decydujesz się na zakup suplementu na odchudzanie postaw na kompleksowość. Świetnie sprawdzi się spalacz tłuszczu Redin, którego skuteczność działania pochodzi z aż 20 składników aktywnych.
Redin to produkt, który wspiera spalanie tłuszczu jednocześnie pomagając przejść przez cały proces redukcji.
Poznaj także: Spalacze tłuszczu - najnowszy ranking 2021
Jedzenie przed snem – jak zrobić to dobrze?
- Utrzymaj założony bilans kaloryczny! – późny posiłek nie odbije się negatywnie na efektach diety, jeśli będziesz mieścić się w jej założeniach!
- Nie trać kontroli! – wszyscy wiemy, że to wieczorem najczęściej przychodzi ochota na coś słodkiego, przekąski do filmu czy meczu, bądź na butelkę zimnego piwa – zamiast tych pokus wybierz dobrą gorącą herbatę lub posiłek z niskokalorycznymi dodatkami (np. naleśniki z bezkalorycznym syropem)
- Wybieraj posiłki i składniki lekkostrawne! – znaczenie ma nie tylko to czy zdecydujemy się jeść przed snem, ale także to jak wyglądać będzie zawartość talerza. Nawet jeśli posiłek będzie zbilansowany i zawarty w naszym planie żywieniowym, warto by nie obciążał zbyt mocno układu pokarmowego, który podczas snu także musi się odpowiednio zregenerować, a ''walka'' z ciężką potrawą bez wątpienia znacznie mu to utrudni.
- Nie zasypiaj w talerzu! - choć jedzenie przed snem nie zawsze musi być przyczyną nieudanego odchudzania, w m.in. ze względu na punkt trzeci nie powinniśmy spożywać kolacji na kilka minut przed pójściem do łóżka. Dajmy sobie godzinę-dwie na przynajmniej wstępne uporanie się z posiłkiem przez nasz układ pokarmowy, a jednocześnie postarajmy się położyć zanim znów dopadnie nas głód utrudniający zaśnięcie.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!