Chroń stawy
NSAID
Na rynku można znaleźć wiele środków poprawiających kondycję stawów. Pamiętaj jednak, że na trwałe efekty stosowania większości z nich należy poczekać 1-3 lata. Krótkie przyjmowanie poprawia jedynie kondycję mazi stawowej. Odczuwalne działanie natychmiastowej poprawy przynieść mogą leki przeciwzapalne (NSAID np. aspiryna, nurofen). Niestety ich długotrwałe przyjmowanie zmniejsza zdolność regeneracji ścięgien, więzadeł, chrząstek, stawów oraz mięśni. Poza tym zwiększa zwyrodnienie stawów. Pewne działanie przeciwbólowe daje także masaż.
Glukozamina i chondroityna
Rola gukozaminy: |
-zwiększenie wytwarzania tkanki chrzęstnej -zapobieganie niszczeniu chrzęści -wzrost produkcji kwasu hialuronowego -łagodzenie stanów zapalnych -zmniejszanie bólu |
Oba związki są prekursorami glukozoaminoglikanów. Są one składnikiem tkanki chrzęstnej, ścięgien oraz więzadeł. Glukozaminę organizm może sam wytwarzać z glukozy i glutaminy. Niestety jednak, jeśli ćwiczysz intensywnie i regularnie, ustrój nie nadąża z jej produkcją. Dlatego istotne jest jej dostarczenie z zewnątrz.
Z przeprowadzonych badań wynika, iż odpowiednia dawka glukozaminy jest rzędu 1500 mg dostarczana w porcjach po 500 mg. Ilość taka w okresie trzyletniej suplementacji poprawiała zdolność poruszania się u osób cierpiących na zapalenie stawów. Pamiętaj jednak, iż chodziło tutaj o czystą glukozaminę. W sprzedaży zaś dominuje siarczan glukozaminy, w którym siarka stanowi 1/3. Stąd w takiej sytuacji odpowiednia dawka pojedyncza wynosi 750 mg.
Rola chondroityny: |
-zwiększanie wytrzymałości i sprawności stawów -zwiększenie ruchomości stawów -zmniejszanie bólu |
W przypadku glukozaminy problemem w skuteczności jej działania może być fakt, iż do stawów dociera jedynie 0,4% preparatu, mimo, że w jelitach wchłania się 90%. Chondroityna wchłania się jeszcze słabiej, a jej korzystny wpływ, zwłaszcza u sportowców, jest jeszcze bardziej kontrowersyjny. Może jednak być stosowana jako uzupełnienie suplementacji glukozaminą, w celu poprawy jej działania. Chronią one chrząstkę przed zniszczeniem, jednak mają mniejszy wpływ na odbudowę tego, co zostało „popsute”. Najlepiej więc zacząć przyjmować je w momencie rozpoczęcia treningów i stosować tak długo, jak obciążasz stawy. Pierwsze efekty są widoczne najwcześniej po kilku tygodniach stosowania.
MSM i NNKT
Rola MSM: |
-łagodzenie stanów zapalnych - usprawnienie krążenia wokół stawów -zmniejszanie bólu |
MSM czyli metylosulfonylometan to związek aktywnej siarki. Naturalnie znajduje się w jajach, mleku czy kawie. Pełni funkcję przeciwzapalną oraz antyoksydacyjną.
Prawdopodobnie jej działanie jest szybsze niż glukozaminy, jednak bardzie powierzchowne. Może jednak potęgować jej efektywność. Jest jeszcze słabo przebadana. Niewiele wiadomo zarówno o jej pozytywnym wpływie, jak też ewentualnym działaniu ubocznym. Zachowaj, więc przy niej ostrożność.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są ważne dla prawidłowej pracy całego ustroju. Nie powinien więc dziwić Ciebie fakt, iż także na ich stosowaniu korzystają stawy. Kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 zapobiegają ich zapaleniu. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe i witamina E obecne np. w oliwie z oliwek, dodatkowo wspomagają ich działanie.
Żelatyna i kolagen
Żelatyna jest jednym z najstarszych sposobów na poprawę kondycji stawów. Już w XII w sięgano po nią. Są ku temu silne argumenty. Jest ona źródłem cennych aminokwasów jak pralina, arginina, glicyna,
Rola kolagenu: |
- zwiększa elastyczność ścięgien - zwiększa wytrzymałość chrząstek - zwiększa ruchomość stawów - wspomaga procesy regeneracji |
hydroksyprolina oraz kwas glutaminowy. Są one substratami do produkcji kolagenu. Z tego z kolei powstają stawy. W badaniach na zwierzętach, którym podawano 10g żelatyny, zaobserwowano, że większość z tych aminokwasów docierała do stawów.
W badaniach z udziałem sportowców zgłaszających boleści stawu kolanowego, suplementacja 10g żelatyny poprawiała jego ruchomość. Z kolei pacjenci cierpiący na artretyzm, którym przez 2 lata podawano taką samą ilość żelatyny odczuwali poprawę, jednak głównie ci z ostrymi objawami.
Żelatyna jest tanim środkiem, po który łatwo sięgnąć. Pamiętaj więc o niej. W naturalny sposób dostarczysz ją zjadając galaretki, natomiast w wywarach mięsnych i chrząstkach znajdziesz kolagen. Bardzo dobrym suplementem, bogatym w niego jest bulion przygotowany na kurzych łapkach.
Kremy i maści
W tej postaci substancje aktywne nie muszą przechodzić przez cały organizm, zanim trafią w miejsce, gdzie są najbardziej potrzebne. Stopień wchłaniania także przestaje być problemem. Dzięki aplikacji w konkretne miejsceulgę odczujesz szybciej. W przypadku maści z estryfikowanymi jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, już po 30 minutach od naniesienia zmniejszają się dolegliwości bólowe.
Korzystne działanie mają także maści rozgrzewające. Powstają one najczęściej na bazie mentolu czy
Pamiętaj, że kamfora jest toksyczna po spożyciu! |
kamfory. Powodują rozgrzewanie bierne. Jest ono mniej skuteczne niż rozgrzewanie czynne, a więc ruch. Lepiej jednak zastosować maść niż opuścić jakiekolwiek rozgrzewanie. Poza tym tego typu preparat jest świetnym preludium do czynnej rozgrzewki, którą ułatwia. Dodatkową jego korzyścią jest działanie przeciwbólowe.
Profilaktyka najważniejsza
Pamiętaj, aby wraz z rozpoczęciem treningu wprowadzić preparaty ochraniające stawy. Najlepiej wybrać środek, który będzie łączył w sobie wiele cennych składników, a dodatkowo zostanie wzmocniony witaminami, minerałami czy substancjami ziołowymi. Taki kompleks pozwoli całościowo zadbać o kondycję chrząstek, ścięgien i więzadeł. Pamiętaj jednak, aby zestawić nowy suplement, z tymi które już przyjmujesz. Substancje zawarte w preparatach nie powinny się dublować. Nadmiar jest tak samo szkodliwy jak niedobór składników!
13 lat, 2 miesiące ago
13 lat, 1 miesiąc ago