Awokado – samo zdrowie
Awokado to owoc przypominający kształtem i wielkością gruszkę. Ma zieloną, chropowatą skórkę, a wewnątrz dużą pestkę i żółto-zielony, kremowy w konsystencji miąższ. Nie ma słodkiego smaku jak większość owoców, jest raczej bardziej neutralny, może przypominać smakiem orzechy włoskie.
Wartości odżywcze
W 100 g awokado znajdziemy:
- ok.160 kcal
- 15 g tłuszczu
- 2 g białka
- 4 g węglowodanów
- 3,5 g błonnika.
Ponadto znajdują się w nim również:
- witaminy: A, B1, B2, B5, B6, C, E, H, K, PP, kwas foliowy
-składniki mineralne: wapń, magnez, fosfor, potas.
Korzyści zdrowotne
Mimo, że awokado należy do owoców wysokokalorycznych, możemy uznać te kalorie za „dobre” ponieważ pochodzą one głównie ze zdrowych tłuszczów. Znajdziemy w nim jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są zdrowe dla serca, redukują zapalenia i mogą mieć korzystny wpływ w walce z nowotworami. Ponadto awokado może powodować obniżenie poziomu "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi oraz podwyższenie poziomu "dobrego" cholesterolu HLD.
Jedzenie awokado z innymi owocami i warzywami pomaga w absorpcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w nich zawartych, czyli A, D, E i K. Warto zatem dodawać je do sałatki, aby maksymalnie duża ilość witamin mogła się wchłonąć w naszym przewodzie pokarmowym i pozytywnie oddziaływać na nasz organizm.
Owoc ten jest również bogaty w antyoksydanty mogące chronić nasze oczy. Oprócz witaminy A zawiera także takie substancje jak luteina i zeaksantyna, które są bardzo ważne dla prawidłowej funkcji zmysłu wzroku.
Zawarty w awokado potas (którego jest więcej niż w bananach), w połączeniu z kwasami omega-3 oraz kwasem oleinowym obniża poziom ciśnienia tętniczego krwi, dzięki temu zapobiega chorobom układu krążenia.
Doniesienia naukowe mówią również o możliwym korzystnym wpływie awokado w przypadku nowotworów prostaty oraz piersi. Badania te nie są jednak potwierdzone, niemniej jednak wstępne wyniki są obiecujące.
Jak jeść awokado?
Awokado przed zjedzeniem obieramy ze skórki i pozbywamy się dużej pestki. Możemy je dodawać do sałatek, kanapek, sushi czy też robić pastę (lub popularne w kuchni meksykańskiej guacamole). Zastosowań awokado jest na pewno dużo więcej. Jeżeli chcemy je przechować, warto zostawić przy nim pestkę – nie czernieje wtedy tak szybko pod wpływem dostępu powietrza. Podobnie działa skropienie awokado sokiem z cytryny.
10 lat ago
10 lat ago