5 prostych pomysłów na zdrowy i szybki obiad
Dietetyczny fit obiad?
Miłośnicy tak zwanej tradycyjnej diety uważają, że zdrowe żywienie musi być drogie i skomplikowane. Ich zdaniem fit jedzenie to zwykła moda i niepotrzebny wydatek, a oni są zbyt zajęci, by o tym myśleć. To tylko powielane kłamstwa. Prawda jest taka, że można w łatwy sposób przygotować zdrowe i jednocześnie tanie obiady.
Zastosuj się do poniższych rad:
- Wybieraj produkty jak najmniej przetworzone. Czytaj składy, im są krótsze, tym lepiej.
- Postaw na sezonowe warzywa i owoce. Będą nie tylko zdrowsze, ale i tańsze.
- Nie bój się korzystać z alternatywnych źródeł białka np. pochodzenia roślinnego.
- Nie kupuj gotowych posiłków - sałatek, pierogów, naleśników, ale przygotowuj je sam. Unikniesz sztucznych środków konserwujących.
- Rezygnuj z jedzenia na mieście. Przygotowując domowe potrawy mamy pełną świadomość tego, co jest na talerzu.
- Zwracaj uwagę na ceny produktów za 1kg.
- Mroź sezonowe warzywa i rób przetwory na zimę. Dzięki temu możesz się nimi cieszyć w dowolnym momencie.
Sprawdź ciekawe pomysły na zdrowy i szybki obiad
1. Brokułowa zupa krem
Zupy krem to świetny sposób na wzbogacenie swojej diety. Dostarczają mnóstwa składników odżywczych i witamin. Możemy używać do nich różnych sezonowych warzyw, a do ozdoby kiełków lub nasion słonecznika. Dodatkowym atutem jest fakt, że pozwalają „przemycić” warzywa, których na przykład nie lubią nasze dzieci. Warto pamiętać, by zbyt długo nie gotować brokułów, ponieważ obróbka termiczna im szkodzi. Nie każdy lubi jeść brokuły, ale na pewno warto po nie sięgać! Jak wykonać zupę krem?
Składniki:
- brokuł (1 lub 2),
- bulion warzywny,
- posiekana cebula,
- starty ząbek czosnku,
- (opcjonalnie seler, marchewka),
- jogurt naturalny,
- sól, pieprz.
Przygotowanie:
W bulionie do miękkości gotujemy pokrojone warzywa. Jeśli wody jest zbyt dużo, część odlewamy i blendujemy w razie potrzeby ponownie dodając bulion. Gęstość zupy zależy od naszych preferencji. Następnie dorzucamy przyprawy i wedle uznania jogurt naturalny.
2. Naleśniki z odżywką białkową
Kto powiedział, że obiad musi być słony? Czasem warto osłodzić sobie życie. Dzięki zawartości odżywki białkowej nie musimy dodawać cukru do naleśników, dobrze smakują nawet bez dodatków. Warto sięgnąć po mąkę kokosową lub inną (może być też pszenna).
Składniki:
- Jedna porcja odżywki białkowej,
- Siedem czubatych łyżek mąki,
- 125ml mleka,
- 125ml wody,
- jajko,
- masło orzechowe,
- serek proteinowy,
- płatki migdałów,
- olej do smażenia.
Przygotowanie:
Połącz za pomocą miksera jajko, mąkę, mleko, wodę i odżywkę białkową. Usmaż naleśniki na oleju. Podawaj z płatkami migdałów, serkiem proteinowym i masłem orzechowym. Jeśli chcesz, możesz dodać też słodzik.
3. Kaszotto po meksykańsku
Kolejna wersja smacznego fit dania. W sam raz dla wegetarian i nie tylko.
Składniki:
- Dwie cebule,
- Dwa ząbki czosnku,
- kukurydza w puszce,
- fasola czerwona w puszce,
- passata pomidorowa,
- kasza bulgur (1 szklanka),
- olej,
- przyprawy i zioła do smaku (pieprz, sól, chilli, majeranek, natka pietruszki).
Przygotowanie:
Cebulę kroimy w kostkę i szklimy na głębokiej patelni lub w garnku. Dodajemy starty czosnek. Dolewamy 2 szklanki wody. Wsypujemy opłukaną kaszę.Następnie łączymy wszystkie składniki - puszki, passatę. Całość smażymy i mieszamy. Na końcu doprawiamy do smaku przyprawami i ziołami.
4. Pieczone frytki z warzyw
Frytki kojarzą nam się z fast-foodami i niezdrowym jedzeniem, ale to wynika z ich smażenia. Dziś przedstawiamy wersję z użyciem bardzo małej ilości tłuszczu, który wbrew pozorom pełni bardzo ważną rolę w diecie. Pieczone frytki to świetny pomysł na dodatek do obiadu lub przystawkę. Przepis można modyfikować wedle uznania, dodając ulubione przyprawy i warzywa, które mamy pod ręką.
Składniki:
- ziemniaki,
- seler,
- marchewka,
- bataty,
- burak,
- pietruszka,
- cukinia,
- oliwa z oliwek,
- ulubione przyprawy (sól, pieprz, bazylia, chilli, słodka papryka).
Przygotowanie:
Warzywa kroimy w słupki na równe wielkości. W zależności od ilości frytek dodajemy oliwę. Całość ma być pokryta olejem, ale nie w nadmiarze. Dodajemy przyprawy i dokładnie mieszamy. Wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika mniej więcej na 45 minut do godziny. Czas pieczenia zależy od jakości sprzętu, jakim dysponujemy. Kilka minut przed wyjęciem frytek włączamy funkcję termoobiegu.
5. Obiad na masę
Gotowanie na parze ma same zalety. Nie pozbywamy się cennych witamin i składników odżywczych wraz z utratą wody. Obiad jest szybki i smaczny.
Składniki:
- brokuł,
- pojedyncza pierś z kurczaka,
- pięć ziemniaków,
- koperek,
- pieprz,
- sól,
- przyprawa do kurczaka.
Przygotowanie:
Filet dzielimy na mniejsze kawałki. Rozbijamy i doprawiamy do smaku przyprawami. Ziemniaki kroimy w plasterki. Brokuł rozdrabniamy na różyczki. W zależności od wielkości garnka składniki możemy parować razem lub osobno.
Obiad gotowy!
Podsumowanie
Okazuje się, że zdrowe jedzenie wcale nie musi być drogie, skomplikowane i monotonne. Możesz w łatwy sposób przygotować lżejsze wersje tradycyjnych potraw, stosując powyższe wskazówki.
Teraz już chyba nie masz wątpliwości czy warto. W ten sposób oszczędzisz swój czas, pieniądze i zyskasz wymarzoną sylwetkę bez zbędnych kilogramów. Koniecznie spróbuj już dziś!
4 lata, 3 miesiące ago