100 bilionów bakterii na powierzchni 8 metrów. Tak przedstawia się obraz Twojej mikroflory jelitowej. Jest ona jednym z mechanizmów obronnych przed środowiskiem zewnętrznym obok enzymów czy przeciwciał. Warto, więc o tą tarczę należycie dbać sięgając po pro-, pre- i synbiotyki, a antybiotyki stosując z rozwagą.
W dzisiejszych czasach wiszą czarne chmury nad cholesterolem i zaleca się jego „zbijanie” nie zwracając uwagi na styl życia pacjenta. Okazuje się zaś, iż w przypadku osób ćwiczących cholesterol jest niezbędny dla rozwoju muskulatury, a jego niski poziom czy leki go obniżające, wpływają negatywnie na muskulaturę.
¼ ludzi na świecie umieszcza w swoim jadłospisie co najmniej raz dziennie papryczkę chili. Ze względu na ostry smak uważa się jednak, że chili to warzywo dla odważnych. Zachęcam tych wszystkich, którzy boją się jej ostrego smaku, aby się przełamali i spróbowali dodać chociaż odrobinę chili do swoich potraw – zwłaszcza, że istnieją także jej bardziej łagodne odmiany.
Możemy nimi słodzić herbatę, ale również używać do poprawienia smaku jogurtu czy innych słodkich deserów. Co przemawia za miodem, a co za cukrem? Który produkt jest cenniejszy?
W czasie ruchu musisz pokonywać opory powietrza, sił grawitacji i tarcia. Ważną rolę w tym aspekcie odrywa masa i skład ciała. Niekiedy niewielka różnica pozwala osiągać lepsze bądź gorsze wyniki sportowe.
Budując mięśnie zależy Tobie na reakcjach anabolicznych, czyli budowania ciała. Starasz się unikać jak ognia katabolizmu, czyli reakcji rozkładu, aby nie stracić zbudowanych mięśni. W tym celu sięgasz po treningu po antykataboliki. Czy słusznie?
Planowanie zbilansowanej diety dla sportowca nie zawsze jest łatwe. Pierwszym problemem jaki się pojawia, jest wysokie zapotrzebowanie organizmu sportowca na energię i składniki odżywcze. Przy wysokoenergetycznych dietach trudno sprawić, aby posiłki były niezbyt duże objętościowo i jednocześnie lekkostrawne. W takich sytuacjach często sięga się po specjalne odżywki, które uzupełniają dietę w białko i węglowodany. Pojawia się jednak pytanie, czy należy suplementować także witaminy i składniki mineralne?
Glikogen należy do węglowodanów złożonych i stanowi skoncentrowane źródło energii dla organizmu. W trakcie wysiłku fizycznego jego rezerwy zmniejszają się, co przyczynia się do spadku energii i ogólnego osłabienia. Warto zatem bliżej przyjrzeć się temu związkowi i dowiedzieć się jak można odnowić jego zapasy w organizmie.
W czasie aktywności fizycznej stawy są obciążane. Następuje zużycie chrząstek. Jeśli aktywność jest intensywna i regularna, tkanki te nie nadążają z regeneracją. To z kolei powoduje powstanie bólu. Aby się przed nim ochronić myśl zawczasu o stawach.
Ostatnio na rynku pojawiają się przeróżne batoniki mające być szybką, ale jednocześnie zdrową alternatywą do zbilansowanego posiłku. Zazwyczaj są przeznaczone dla osób uprawiających sport, ale również dla tych dbających o sylwetkę. Czy naprawdę można polecić tego typu produkty? Spróbujmy się nad tym zastanowić.