Sławna oliwa z oliwek

  • Głosów: 1
  • |
  • |
  • Oddaj głos:
Sławna oliwa z oliwek
W krajach śródziemnomorskich jest używana niemal do każdej potrawy, a i u nas rośnie zainteresowanie tym tłuszczem. Właściwości zdrowotne oliwy z oliwek znane i cenione są już od dawna. Jest ona wykorzystywana jako naturalny lek i substancja pomagająca w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, jak również w kosmetologii. Czemu zatem zawdzięcza swoją sławę i co w sobie kryje?

Oliwa z oliwek pozyskiwana jest z owoców drzewa oliwnego, które jest długowieczne i w sprzyjających warunkach klimatycznych może dożyć nawet 700 lat.Bardzo istotny jest stopień dojrzałości oliwek, który warunkuje smak. Z tych nie do końca dojrzałych uzyskuje się oliwę o bardzo intensywnym smaku i bogatą w polifenole, czyli antyutleniacze.Oliwa pozyskiwana z owoców dojrzałych charakteryzuje się natomiast łagodniejszym smakiem i mniejszą zawartością przeciwutleniaczy.

Korzystny skład chemiczny

Skład chemiczny oliwy z oliwek zależy od bardzo wielu czynników, które wpływają na nią na każdym etapie produkcji. Znaczenie mają np. warunki klimatyczne, sposób zbioru, odmiana i stopień dojrzałości oliwki, sposób pozyskiwania oleju, przechowywanie. Niemniej jednak można w przybliżeniu określić zawartość poszczególnych kwasów tłuszczowych. Właśnie ze względu na korzystny skład tych kwasów, oliwa z oliwek jest tak ceniona. Można tu wyróżnić m.in.:

- kwas linolowy – 8 %

- kwas linolenowy – 1%

- kwas palmitynowy – 1 %

- kwas oleinowy, który stanowi 72 % oleju

Kwas oleinowy, który dominuje w oliwie z oliwek, należy do kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Badania pokazują, że spożywanie właśnie tych kwasów tłuszczowych obniża ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz choroby serca.

Na uwagę zasługują także kwasy linolowy i linolenowy (należą do NNKT), których organizm nie potrafi sam syntetyzować i dlatego koniecznie należy je dostarczać wraz z pożywieniem.NNKT są niezbędne do budowy błon komórkowych i do zapewnienia ich prawidłowej funkcji. Podobnie jak kwasy tłuszczowe jednonienasycone wpływają na układ sercowo-naczyniowy:

- zwiększają ukrwienie serca
- zapewniają właściwy stan skóry

- zapobiegają zakrzepom krwi w naczyniach

- obniżają zawartość trójglicerydów we krwi

- zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu

- wykazują działanie przeciwzapalne

- warunkują prawidłowy rozwój organizmu

- chronią przed rozwojem otyłości, miażdżycy, zawałem serca

- obniżają poziom złego cholesterolu i podwyższają poziom dobrego

Chociaż oliwa z oliwek zawiera stosunkowo mało niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), bo tylko ok. 9 %, to ich wzajemna kompozycja z innymi składnikami oliwy jest bardzo dobra i korzystnie wpływa na przemiany lipidów w organizmie. Wyniki wielu badań pokazują, że w krajach śródziemnomorskich, w których to oliwa spożywana jest bardzo często, odsetek zachorowań na miażdżycę, nowotwory, czy choroby serca jest dużo mniejszy niż w pozostałych krajach.

Kiedy należy używać oliwy z oliwek?

Oliwę z oliwek można używać do krótkotrwałego smażenia, kiedy stosuje się jej niewielki dodatek, ale także do smażenia głębokiego (chociaż tutaj lepiej sprawdzi się np. olej kukurydziany). Niezastąpiona jest jednak jako składnik sałatek lub innych dań spożywanych na zimno.

Bardzo ważną kwestią jest sposób przechowywania oliwy. Nie lubi ona światła, tlenu i wysokich temperatur, gdyż czynniki te wpływają na utlenianie składników. Dlatego oliwa zawsze powinna być szczelnie zamykana i przechowywana w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.


Znajoma miała wykład o tłuszczach i mówiła mi że wykładowca mówił, że oliwy należy używać tylko do sałatek itp. a nie do smażenia i że podgrzana oliwa np. na patelni jest trująca, ale sam szukając informacji na ten temat niczego nie znalazłem więc mnie to ciekawi, ale chyba wykładowca by głupot nie gadał...

zgadza się, oliwa z oliwek nie powinna być używana do smażenia ponieważ ma wysoka liczbę nadtlenkową, przez co wielonienasycone kwasy tłuszczowe pod wpływem temp. i tlenu przechodzą w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe , które mają negatywny wpływ na zdrowie. Mało jest w internecie info na ten temat, też dowiedziałem się tego na wykładzie i z ćwiczeń. Jako środek spożywczy do smażenia najlepsze są oleje jednonienasycone np rzepakowy.

Oliwa z oliwek do sałatek, ewentualnie po 2-3 łyżki samej oliwy można wypić w celu uzupełnienia tłuszczów w diecie. Do smażenia powinno się używać oleju MCT, stworzonego dla sportowców, który szybko i skutecznie się spala. Zastosowanie MCT w diecie zwiększa siłę, masę i wytrzymałość mięśniową. Daje on ponad 100 % więcej efektywnej energii niż białka i węgle.

Nie wiem jak to jest z tym smażeniem na oliwie, ja smażę w przekonaniu, że tak zdrowiej. Niestety oliwy w formie podania np. do sałatki bądź na łyżce nie toleruję (odruch wymiotny, często skuteczny). Czasem jedynie dodaję do odżywki białkowej miksowanej w blenderze

Uzywam ciagle mam tez dwa rodzaje do smazenia i do salatego to zalezy od presowania:

nie lubie blee

Ew. dopuszczalne jest mieszanie oliwy i oleju rzepakowe (1:2) jeżeli chce się smażyć potrawy. Jako ciekawostkę dodam, że jak już kupujemy oliwę to zawsze powinniśmy kupować rodzaj extra virgin i w małej i ciemnej butelce - jak już autorka wspomniała oliwa jest nietrwała i źle znosi światło, także ciemna butelka zapewnia jej dodatkową ochronę, a w małej butelce bo nie zużywa się jej hektolitrami, toteż jeżeli zależy nam na jakości lepiej kupić małą butelkę.