Jak naturalnie zwiększyć poziom testosteronu?
Fakty na temat testosteronu
Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy należący do grupy androgenów. Produkowany jest on głównie w jądrach, ale niewielka jego ilość powstaje także u kobiet w jajnikach, co jest naturalne i jak najbardziej prawidłowe. Główną funkcją testosteronu jest kształtowanie cech płciowych i udział w procesie spermatogenezy (powstawania plemników). Hormon ten ma także wpływ na syntezę białek, w związku z czym może wspomagać budowanie tkanki mięśniowej. Z uwagi na to działanie produkowane są suplementy, które mają wspomóc wzrost poziomu naturalnego testosteronu do jego maksymalnych wartości fizjologicznych. Podawanie samego testosteronu lub jego analogów jest w sporcie zabronione i uważane za doping. Ponadto jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ podnosi poziom testosteronu kilkukrotnie powyżej wartości fizjologicznych.
Prawidłowy poziom testosteronu we krwi to ok. 270-1100 ng/100 ml krwi. Poziom poniżej normy może oznaczać hipogonadyzm, czyli dysfunkcję jąder, a poziom powyżej tej wartości występujący naturalne (czyli nie w wyniku podawania testosteronu z zewnątrz) może świadczyć o nowotworze gruczołów płciowych. W przypadku wątpliwości co do swojego poziomu testosteronu można go zbadać w laboratorium diagnostycznym z próbki krwi (koszt ok. 30-50 zł).
Dieta pro testosteronowa
Dla osób, które chciałyby w sposób naturalny podnieść nieco poziom swojego testosteronu pomocna może być odpowiednia dieta. Do czynników, które mogą sprzyjać wzrostowi poziomu testosteronu należą:
- produkty bogate w kwasy omega-3 (ryby morskie, olej lniany),
- produkty bogate w witaminę B6 (drób, fasola, jajka, produkty zbożowe, ryby, banany),
- produkty bogate w cynk (chude mięso, przetwory mleczne, produkty pełnoziarniste, fasola, jajka),
- produkty będące źródłem pełnowartościowego białka (mięso drobiowe i chude czerwone mięso),
- warzywa krzyżowe bogate w indol-3-karbinol, który hamuje przekształcanie się testosteronu w estrogen (kalafior, kapusta, brokuły, brukselka),
- dieta o odpowiedniej kaloryczności – czyli ani za dużo ani za mało, ponieważ taka sytuacja może doprowadzić do rozregulowania układu hormonalnego,
- produkty bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (awokado, orzechy, nasiona, oliwa z oliwek) – ogólnie tłuszcze powodują podwyższenie poziomu testosteronu, ale lepiej spożywać te zdrowsze.
Zaburzać produkcję testosteronu mogą natomiast:
- alkohol,
- niedobór snu,
- nadmiar stresu,
- soja i jej przetwory,
- nadmiar cukrów prostych (słodycze),
- nadmiar produktów wysokotłuszczowych (fast-foody, tłuste mięsa, masło, śmietana, majonez, smalec).
Suplementy – stymulatory testosteronu
Na runku dostępnych jest wiele suplementów diety, które mają podnosić poziom testosteronu we krwi, a tym samym wspomagać rozrost mięśni, poprawiać libido i sprawność seksualną.
Popularnym źródłem saponin steroidowych, które stanowią roślinny odpowiednik testosteronu są:
- wyciąg z owsa (Avena sativa)
- longjack (Eurycoma longfolia)
- buzdyganek ziemny (Tribulus terrestris)
- świerzbowiec właściwy (Mucana purensis)
- kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum)
Badania pokazują, że saponiny steroidowe mogą wpływać na wzrost produkcji testosteronu, ale głównie u osób powyżej 35 roku życia, kiedy to poziom testosteronu endogennego naturalne ulega obniżeniu. Nie ma zatem zbyt silnych przesłanego aby suplementacja tym składnikiem znacząco wpływała na ilość testosteronu. Zaletą suplementacji jest jednak profilaktyka schorzeń prostaty, ponieważ dzięki stosowaniu tych środków może dochodzić do obniżenia stężenia dihydrotestosteronu, który odpowiada za stany chorobowe tego gruczołu.
Innym popularnym suplementem sprzedawanym jako „booster” testosteronu jest ZMA. ZMA to nazwa suplementu zawierającego w swoim składzie cynk, magnez i witaminę B6. Cynk i magnez są niezbędne w syntezie testosteronu, a witamina B6 pełni funkcję przy przemianach aminokwasów. Większość badań nie potwierdza jednak znacznego wzrostu poziomu testosteronu w czasie suplementacji ZMA, mimo to suplement ten wspomaga ogólną regenerację organizmu, więc nie jest zupełnie bezużyteczny.
Zagrożenia i korzyści
Zbyt wysoki poziom testosteronu nie jest całkowicie korzystny, z uwagi na to, że może on wpływać na osłabienie układu odpornościowego. Ponadto osoby z wysokim poziomem testosteronu mają większą skłonność do ryzykownych zachowań (picie alkoholu, palenie papierosów, niebezpieczny seks, udział w bójkach). Są jednak pewne plusy, okazuje się, że wyższy poziom testosteronu wpływa korzystnie na ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca. Najkorzystniejsze z punktu widzenia zdrowotnego jest jednak średnie stężenie testosteronu we krwi, zatem nie należy dążyć za wszelką cenę do jego podbijania do maksymalnych wartości, a tym bardziej do wartości przekraczających normy fizjologiczne.
10 lat, 1 miesiąc ago
8 lat, 7 miesięcy ago