Czym jest hormon wzrostu?
HGH stworzony jest z
aminokwasów. Wydzielany jest przez przysadkę mózgową, czyli centrum sterowania dla większości hormonów. Największe stężenie hormonu wzrostu obserwuje się w okresie dojrzewania, kiedy następuje zwiększenie masy mięśniowej i gęstości kości.
Sam HGH pomaga uzyskać więcej białka dla mięśni oraz wychwytuje tłuszcz z rezerw organizmu i przenosi go do krwiobiegu. W ten sposób tłuszcz przetwarzany jest na energię. Zatem hormon ten jest niezbędny do utrzymania prawidłowej masy ciała i prawidłowej sylwetki. Ze względu na swoje działanie związek ten często używany jest jako środek dopingowy w sporcie, zwłaszcza w kulturystyce.
Wraz z wiekiem obniża się poziom HGH w organizmie. Jego ilość zmniejsza się także przy nieodpowiedniej diecie, aktywności fizycznej oraz uwarunkowań genetycznych.
Objawy spadku hormonu wzrostu
Znane są różnorodne objawy spadku hormonu wzrostu. Zalicza się do nich zmniejszenie masy mięśniowej na rzecz tkanki tłuszczowej, zmniejszenie mineralizacji kości, czy gorsza kondycja fizyczna. Cechą charakterystyczną przy zmniejszonej ilości HGH jest także wolniejsza regeneracja tkanek organizmu, osłabienie pracy mięśnia sercowego oraz obniżenie sprawności. Ze względu na to, iż objawy są dość popularne, rzadko zaleca się suplementację tego związku.
Dieta i styl życia sposobem na wysoki poziom hormon wzrostu (HGH)
Już w latach 70. udowodniono, że
na wzrost HGH znacząco wpływają dieta oraz prowadzony styl życia. Głównym składnikiem żywności, który ma znaczenie jest
białko. Jego odpowiednia ilość pomoże w budowaniu masy mięśniowej. W połączeniu z małą ilością cukrów prostych, czyli „pustych kalorii”, uzyskamy ilość hormonu wzrostu na odpowiednim poziomie.
Dieta wysoko-węglowodanowa, zwłaszcza u mężczyzn, nie sprzyja zachowaniu należytego poziomu HGH. Warto także od czasu do czasu przejść na głodówkę (pod okiem dietetyka), co pozytywnie wpłynie na mięśnie. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ilość hormonu wzrostu jest aktywność fizyczna. Najlepszym wyborem są treningi o wysokiej intensywności oraz interwałowe. Jednak konieczne jest utrzymanie odpowiedniej regularności ćwiczeń. Bezsprzecznie należy się wysypiać oraz zagwarantować organizmowi wystarczającą ilość czasu na
regenerację. Każdy ma swoje, indywidualne tempo adaptacyjne, którego należy bezwzględnie przestrzegać.
Suplementy wpływające na poziom hormonu wzrostu
Aby utrzymać odpowiedni poziom hormonu wzrostu, można posiłkować się suplementacją.
Szczególną rolę odgrywają tutaj aminokwasy: ornityna, lizyna i arginina. Najlepiej stosować je głównie przed snem, z rozwagą. Spożycie tego typu suplementów przed treningiem nie jest do końca dobrym pomysłem. Innym sposobem na wzrost HGH jest ziołolecznictwo, czyli popularne mieszanki ziół, pomagające podnieść stężenie
testosteronu. Można skorzystać także z preparatów witaminowych. Jednym z nich jest połączenie cynku, magnezu i witaminy B6, znanym pod nazwą
ZMA.
Hormon wzrostu - podsumowanie
Podsumowując, na poziom hormonu wzrostu w organizmie człowieka mają styl życia, a w szczególności dieta i aktywność fizyczna. Zatem wytwarzanie tego hormonu można wspierać poprzez odpowiednio dobrany plan treningowy, dostosowaną dietę oraz suplementację. Takie działania pozwolą utrzymać HGH na odpowiednim poziomie jeszcze przez długi czas po jego fazie szczytowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!